V Německu je nejdražší elektřina v zemích EU. Podle parity kupní síly je ale situace v Česku horší. Německé strany už si však možná uvědomují, že se ceny elektřiny se mohou stát volebním tématem.
Německé noviny Münchener Tageszeitung informovaly o tom, že levicová strana Die Linke si vyžádala od spolkového statistického úřadu údaje o cenách elektřiny v zemích EU. Odpověď potvrdila dlouhodobý trend. Tedy, že ve Spolkové republice Německo je nejdražší elektřina z členských států EU. A to o třetinu až polovinu. Zároveň z odpovědi vyplynulo, že ceny v Německu dále rostou.
Čtěte také:
Vědci varují: Nespalujte dřevo místo uhlí, je to hloupost
Česko téměř veškerý plyn dováží z Ruska
Při roční spotřebě od 1200 kilowatthodin platili Němci v loňském roce za kilowatthodinu průměrně 34,30 eurocentu. Průměr v EU však byl jen 24,23 centu. V roce 2019 přitom při stejné spotřebě stála v Německu kilowatthodina 33,49 centu. Průměr EU přitom byl 24,64 centu. Ovšem v zemích jako Maďarsko, Estonsko a Chorvatsko stála kilowatthodina pouze mezi 10 až 14 centy. Jen Dánsku a Belgii platili lidé za stejné množství elektřiny 30 a více centů.
Vysoká cena elektřiny u našich západních sousedů je daní za Energiewende, tedy přechod na energetiku postavenou na obnovitelných zdrojích. Vzhledem k tomu, že Německo je této v transformaci energetiky v EU nejdál, je možné stejný trend očekávat i v ostatních členských zemích. Včetně Česka, samozřejmě. Kritici jednostranného příklonu k přechodu energetik na především obnovitelné zdroje se proto obávají růstu fenoménu energetické chudoby. Tedy toho, že poroste množství lidí, kteří si nebudou moci dovolit odebírat tolik elektřiny (a tepla), kolik by potřebovali. V tuzemsku se energetická chudoba nyní týká zhruba 300 tisíc lidí. Že nejde o plané obavy, potvrzují i výpočty ekonoma Lukáše Kovandy, člena Národní ekonomické rady vlády (zde).
„Často se uvádí, že v Německu je elektřina příliš drahá. Jenže po přepočtu dle parity kupní síly měny stála loni kilowatthodina v Německu tamní domácnosti o 37 procent méně než ty v ČR,“ píše Kovanda na svých internetových stránkách.
„Vyplývá to z aktuálních mezinárodně srovnatelných údajů Eurostatu (zde). České domácnosti, které spotřebovávají 1000 až 2500 kilowatthodin elektřiny ročně, platily loni průměrně 4,66 koruny za kilowatthodinu. Po přepočtu dle parity kupní síly měny, který umožňuje mezinárodní srovnání, jde o suverénně nejvyšší cenu v celé Evropě. Jedná se o skoro pětinu vyšší cenu, než jaké čelí po přepočtu dle parity kupní síly měny domácnosti v zemi s druhou nejvyšší cenou elektřiny v EU,“ vysvětluje ekonom situaci v tuzemsku.