Češi s Poláky projednají sporné rozšíření dolu

Rozšíření polského dolu premiéra Sobotku znepokojuje

Česká vláda chce na společném jednání s polským kabinetem 8. dubna v Polsku projednat i dopady rozšíření polského hnědouhelného dolu Turów. Na tiskové konferenci po včerejším jednání vlády to uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Hnědouhelný důl u polské Bogatyně zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu Turów. Skupina PGE, které důl i elektrárna patří, tam těžit chtějí až do roku 2044. Důl by se měl rozšířit podél silnice z německé Žitavy do Bogatyně. Je to jen 300 metrů od nejbližšího obydleného českého území v Uhelné na Hradecku. Rozšíření dolu by mohlo ohrozit zásoby pitné vody na Liberecku.

Čtěte také:
Brabec chce skupinu odborníků k polské těžbě
Polská dychtivost po těžbě ohrožuje české pohraničí

Bohužel informace od ministerstva životního prostředí jsou znepokojivé. Lze očekávat, že dojde ke zhoršení dopadů na životní prostředí. Otázka dopadů rozšiřování dolu bude jedním z důležitých témat, o kterém budeme jednat s polskými kolegy na společném zasedání,” uvedl premiér.

Kvůli dolu Turów má vzniknout polsko-česká expertní skupina včetně účasti investora, která by měla zajistit všechny informace. Podle únorového vyjádření ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) Polsko jasně deklarovalo, že projekt na rozšíření tohoto hnědouhelného dolu není definitivně schválen a posuzuje se záměr, zda se v takovém rozsahu vůbec uskuteční. Varšava se také zavázala, že bude Prahu informovat o všech krocích týkajících se tohoto dolu.

Čtěte také:
Liberecký kraj podpoří obce postižené těžbou
Visegrádská skupina uhlí chce
Polsko je připraveno platit za ztracenou vodu