České Budějovice bude asi hřát i Temelín

Temelín hodlá vést do Českých Budějovic horkou vodu přibližně 25 kilometrů dlouhým potrubím. Jeho stavba přijde asi na 1,3 miliardy korun, zaplatí ji firma ČEZ. Foto: ČEZ

České Budějovice budou zřejmě odebírat teplo z jaderné elektrárny Temelín. Tento zdroj by měl z části nahradit výrobu tepla z uhlí.

Temelín hodlá vést do Českých Budějovic horkou vodu přibližně 25 kilometrů dlouhým potrubím. Jeho stavba přijde asi na 1,3 miliardy korun, zaplatí ji firma ČEZ, vlastník temelínské elektrárny. Vedení města už seznámilo s projektem českobudějovické zastupitele.

Čtěte také:
Ozonu nejvíc škodily Dukovany
Odstávka Temelína začne dřív

Cena za teplo z Temelína pro město bude smluvně fixována a neměla by se měnit. Jestli by to znamenalo nějakou změnu ceny pro koncové odběratele, při jednání nezaznělo. Podle primátora Jiřího Svobody (ANO) by město mohlo začít odebírat teplo z Temelína v roce 2020 nebo 2021.

Můžeme dál spoléhat na uhlí, které dříve nebo později stejně skončí. Ale nemůžeme spoléhat jen pouze a výhradně na Temelín. Rozhodneme se o tom, zda půjdeme dál jen uhelnou cestou, nebo zvolíme kombinovanou. Rada města preferuje kombinovanou variantu,” řekl primátor.

Českobudějovická teplárna se kromě energie z Temelína a uhlí připravuje ještě na jednu alternativu. „Jde o využití tuhých alternativních paliv vyráběných ze směsného komunálního odpadu,” uvedl předseda představenstva teplárny Václav Král.

Podle Svobody by město mohlo začít odebírat teplo z Temelína v roce 2020 nebo 2021. Dodal, že tato transformace nijak zásadně neomezí činnost městské teplárny, jejímž jediným akcionářem je Rada Českých Budějovic. „Tam bude například dále vyráběna pára pro potřebu technologických provozů jako například v pivovaru Budvar. Teplárna bude dále fungovat, protože musí držet zálohu, pokud by došlo k výpadku,” uvedl.

Přechod na teplo z Temelína by měl podle vedení města i jiné výhody. „Neznamená jen dlouhodobou stabilizaci ceny tepla, ale také další zvýšení ekologizace teplárny s pozitivním dopadem na životní prostředí ve městě a komfort zákazníků,” uvedl českobudějovický radní a předseda dozorčí rady teplárny Miroslav Joch.

Teplárna České Budějovice dodává teplo a teplou vodu do víc než 28 tisíc bytů ve městě, letos zvýšila ceny tepla asi o procento. Loni prodala 1573 terajoulů tepelné energie, v roce 2015 to bylo 1468 terajoulů.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků