České firmy dodají filtry do srbské elektrárny

ZVVZ Group zaměstnává 754 lidí. Loni utržil 1,38 miliardy Kč. Foto: iUHLI

Milevská společnost ZVVZ-Enven Engineering (ZEE) dodá v konsorciu s firmou ZK-Termochem Praha nové elektrofiltry do srbské uhelné elektrárny Ugljevik.

Na kontraktu za 9,6 milionů eur (asi čtvrt miliardy korun) činí podíl ZVVZ zhruba 48 procent, tedy přibližně 124 milionů Kč. Uvedl to ředitel realizace zakázek ZEE Pavel Hejna. Elektroodlučovač neboli elektrofiltr zachycuje škodliviny jako například popílek.

Čtěte také:
Chrání banky klima nebo své zisky?
JPMorgan ukončí podporu uhlí

Firma patří do milevského holdingu ZVVZ Group, který zaměstnává 754 lidí. Loni podle předsedy představenstva Miloslava Máchy utržil 1,38 miliardy korun, zisk zatím společnost nezveřejnila. Tržby holdingu tak meziročně klesly o 827 milionů korun, předloňský zisk po zdanění byl 24,3 milionu korun. Letos očekává holding tržby 1,6 miliardy korun.

Stavební práce v srbské elektrárně začaly v dubnu a demontáž zařízení v červenci při odstávce. Montáž musí být hotová do konce září, zkušební provoz potrvá do 1. listopadu, zařízení se bude předávat o týden později. „Termín je velmi náročný. Počátek odstávky bloku byl několikrát posunut z původního prvního května o dva měsíce. Na druhou stranu nám to ale umožnilo udělat víc práce na předmontážích, což by se mělo projevit i na rychlosti vlastní montáže nového zařízení,“ řekl Hejna.

Práce ZEE zahrnují podle jejího mediálního zástupce Zdeňka Zuntycha přípravu projektu, výrobní výkresy, dodávku vnitřních částí nových elektroodlučovačů, stavební práce, dodávku elektročástí včetně montáže i uvádění do provozu. Na výrobě vnitřních částí odlučovačů se podílí i další firma z holdingu, ZVVZ Machinery.

Firma ZK-Termochem Praha demontuje původní zařízení a vyrobí části odlučovačů podle dokumentace ZEE. To zahrnuje skříň, výsypky, vstupní a výstupní díly, nosné konstrukce a kouřovody. Zajistí rovněž izolace zařízení a nátěry na stavbě.

Milevský holding ZVVZ Group tvoří šest firem. Vedle největší, obchodně inženýringové ZVVZ-Enven Engineering a výrobní ZVVZ Machinery, je to ZVVZ a.s., ZVVZ Nemovitosti, ZVVZ Energo a ZVVZ Invest.

Mohlo by vás zajímat:
Uhlí místo turistů na Moldavské horské dráze
Uhlí vystřídala auta
Služební auto obra Koloděje