Česko zatím oxid uhličitý skladovat nebude

Doba čtení:1 m, 22 s

Foto: pixabay.com

V Česku se úložiště oxidu uhličitého zatím připravovat nebude. Čeští geologové už ale několik let zkoumají, kde by se na území ČR technologie zachytávání a ukládání oxidu uhličitého pod zem uplatnila. A mají i vytipované oblasti.

Jde o pás hluboko uložených prvohorních usazenin táhnoucí se od Žatce až do Podkrkonoší a v pásu karpatské předhlubně na východní Moravě. „Máme předběžný konzervativní odhad úložné kapacity zhruba 850 milionů tun oxidu uhličitého. Nic ale není zadarmo. První projekt by potřeboval podporovat subvencemi, jak se to děje na celém světě. Postupně by se technologie měla stát komerční,“ uvedl Vít Hladík z brněnské pobočky České geologické služby.

Čtěte také:  Bude se na Břeclavsku ukládat CO2?

Novela zákona, na níž pracuje ministerstvo životního prostředí, tuto možnost ukládání sice nevylučuje, do roku 2020 ji ale nepovoluje. Úřad chce do té doby určit rizika vlivů oxidu uhličitého na podzemní vody, působení na horninové prostředí, ekonomickou výhodnost a bezpečnost.

Za posledních 250 let se množství oxidu uhličitého v atmosféře zvýšilo také kvůli rostoucímu spalování fosilních paliv, tedy uhlí, ropy a plynu. Zhruba polovinu nadbytku vstřebala vegetace nebo se rozpustila v oceánech, kde způsobuje jejich nežádoucí okyselení. Zbytek se hromadí v atmosféře a negativně ovlivňuje klima.

CCS (Carbon dioxide Capture and Storage) je podle Hladíka jedinou technologií, která umožňuje omezit emise oxidu uhličitého při spalování fosilních paliv u stacionárních zdrojů o 90 procent a více. To může být důležité při naplňování cílů dekarbonizace do roku 2050, kdy se na úrovni EU očekává osmdesátiprocentní snížení emisí oxidu uhličitého.

Mohlo by vás zajímat:
SaskPower představila čisté uhlí
Na Špicberkách půjdou emise pod zem