Vize jaderného Česka dostává stále vážnější trhliny. Státní energetická koncepce přitom na jádro vsadila, reaktory by měly v budoucnu pokrýt více než polovinu výroby elektřiny.
Nízké ceny elektřiny a rostoucí požadavky na bezpečnost ale začínají ohrožovat nejen plánované, ale i dnes provozované reaktory, napsal týdeník Ekonom.
Osud jaderných elektráren přitom může mít vliv i na budoucnost tuzemského hnědého uhlí. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) totiž navrhl odložit rozhodnutí o prolomení limitů na lomu ČSA právě kvůli nejasné budoucnosti jádra v Česku.
Problémy s jádrem serveru iUHLI.cz potvrdil i ředitel Odboru hornictví na ministerstvu průmyslu a obchodu Zbyšek Sochor. Komplikace s prodlužováním životnosti se podle něj vyřeší. „Ale z hlediska přípravy výstavby nových bloků problémy bezesporu jsou. Je dobře, že ve vztahu k přehodnocování limitů na ČSA je zakotven úkol, že vyhodnocování plnění cílů energetické koncepce musí být každý rok ve vládě. To je pojistka,“ dodal.
Jaderná elektrárna Dukovany, která byla ještě nedávno řazená mezi nejbezpečnější a nejspolehlivější jaderná zařízení na světě, je nyní ze tří čtvrtin mimo provoz. Současně opadává i nadšení ze stavby nových reaktorů. Důkazem může být situace okolo zásadního vládního dokumentu, který má definovat podmínky pro výstavbu a provozování nových jaderných bloků v Dukovanech či Temelíně. Na návrhu nyní nikdo nepracuje. Odpovědnost za politicky citlivý materiál nechce nést ani ministerstvo průmyslu a obchodu, ani ministerstvo financí.
Čtěte také:
Drábová kritizuje ČEZ kvůli Dukovanům
Jaderné trable v Dukovanech nekončí
Budoucnost jaderné energetiky v Evropě ohrožuje hlavně zhroucení cen elektřiny na trzích, ke kterému je třeba přičíst nejistotu ohledně přístupu Evropské unie, odpor protijaderných zemí v čele s Německem a Rakouskem i zpoždění při výstavbě prvních reaktorů nové generace.
Elektřina po 30 eurech za megawatthodinu se přitom ukazuje být „hrobníkem“ nejen pro plány jaderných nadšenců na novou výstavbu, ale také pro starší reaktory. Švédsko je první zemí v Evropě, kde jaderné elektrárny nekončí provoz předčasně z politických ani technických důvodů, ale z důvodu, že se vlastníkům nevyplatí do nich investovat. V zemi předčasně skončí čtyři reaktory. Německý koncern E. ON zase v říjnu oznámil zavření dvou starších bloků elektrárny Oskarshamn. V obou případech dochází k uzavření jaderných reaktorů spuštěných v 70. letech, jejichž výkon zhruba odpovídá těm dukovanským.
Švédský případ nemusí být tak vzdálený, jak se z českého pohledu může na první pohled zdát. Ekonomické faktory mohou ohrozit i budoucnost Dukovan. Každé další prodloužení provozu si vyžádá mnohamiliardové investice do zvyšování bezpečnosti. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš přiznává, že se tyto investice prodraží, ale ČEZ je stále připraven a ochoten miliardové částky vynaložit. „Stále platí náš odhad, že provoz čtyř současných bloků v Dukovanech skončí mezi lety 2035 a 2037,“ řekl šéf ČEZ týdeníku Ekonom.
V Česku tak nastala kuriózní situace. Lídři vládní koalice sice chtějí stavět nové jaderné bloky, ale nechce se jim výstavbu podpořit pomocí státních záruk či předem stanovené výkupní ceny elektřiny. ČEZ naopak nechce stavět, pokud nebude mít jasnou garanci návratnosti investice odhadované na 250 miliard korun.
Rizikem pro nové jaderné bloky však nejsou jen ceny elektřiny. Stejně tak je třeba počítat s odporem rakouské a německé vlády proti takové investici na českém území. Udělení zvýhodněné výkupní ceny investorům do nové jaderné elektrárny Hinkley Point C v Británii například vyprovokovalo rakouskou vládu k podání žaloby kvůli údajnému narušení tržního prostředí.
Otázkou zůstává, kolik sebevědomí budou mít čeští politici a šéfové Skupiny ČEZ. Souhlasné i zamítavé rozhodnutí o stavbě nových jaderných bloků s sebou nese mimořádná rizika.
Na jedné straně Česká republika riskuje závislost na dovozu elektřiny a úpadek jaderného průmyslu, na druhé stavbu drahého „monstra“, které může citelně zvýšit ceny elektřiny a zhoršit vztahy s Německem a Rakouskem.
Mohlo by vás zajímat:
Padne kvůli Dukovanům trestní oznámení?
ČEZ má dvě jaderné dcery
Sázka na jádro? Noční můra české energetiky!