Doba čtení:2 m, 11 s
Ministr průmyslu Síkela často mluví o plynu a obnovitelných zdrojích. K budoucnosti těžby a využívání uhlí se naopak nevyjadřuje. Foto: MPO

Německo připravuje strop na ceny plynu pro průmysl výrazně níž, než doposud schválila naše vláda. Velkým českým firmám tak hrozí výrazná ztráta konkurenceschopnosti. Situace ukazuje, jak klíčová je energetická bezpečnost a soběstačnost.

Německá expertní komise navrhla regulovat vysoké ceny plynu pro firmy i domácnosti nejprve letos pomocí jednorázového příspěvku na zálohy a od příštího roku do jara 2024 stanovením maximálních cen na část spotřeby. Průmyslové podniky by mohly podle komise platit sedm centů (1,7 koruny) za kilowatthodinu až do výše 70 procent průměrné roční spotřeby.

Česká vláda zastropovala ceny plynu na úrovni 2,50 koruny za kilowatthodinu bez DPH a stropy jsou navíc určeny jen pro malé a střední firmy a domácnosti. Pokud vláda nezmění názor, budou muset velké firmy platit tržní ceny, což je zásadním způsobem znevýhodní na mezinárodních trzích. Jen těžko by totiž mohly konkurovat nejen německým firmám, ale i firmám z mnoha jiných zemí a hlavně kontinentů, kde je plyn násobně levnější.

Situace je pro český průmysl kritická. Navíc je paradoxní v tom, že to bylo právě Německo, které dotáhlo Evropu k závislosti na ruském plynu. I po nelegální anexi Krymu mohutně podporovalo dostavbu plynovodu Nord Stream 2 a velmi aktivně vystupovalo proti jádru i uhlí.

Polsko zajistí zlevněnou elektřinu většině firem

Česko se dle opakovaných slov vládních činitelů spoléhá v případě plynové krize na evropskou solidaritu. Již nyní se ale ukazuje, že ta, pokud bude vůbec nějaká, bude mít své hranice. Musíme se tak ohlížet v první řadě sami na sebe, na svou bezpečnost a soběstačnost.

Momentálně jsme vývozcem elektřiny, což je v evropském kontextu naše trumfové eso. Stále máme robustní síť elektráren i tepláren, které z velké části pohání uhlí. A to navíc uhlí české, které je v podstatě naším jediným fosilním palivem.

To jsou karty, které má Česko v ruce. Nemůžeme si je nyní dovolit nechat z ruky sebrat. A doslova bláznovstvím by bylo tyto karty složit na stůl dobrovolně. Je úkolem vlády, aby si to uvědomila a začala v tomto směru intenzivně pracovat. Energetika je totiž během na dlouhou trať. Těžbu uhlí ani údržbu či opravy elektráren nelze plánovat ze dne na den. Proto je nutné připravit jasný časový plán, v němž bude hlavní prioritou zajištění výroby dostatečného množství elektřiny a tepla včetně podmínek, které jsou k tomu nezbytné.

Z veřejných vystoupení ministra průmyslu Síkely, vedení ČEZ či Sev.en Energy však zatím nijak nevyplývá, že by se na něčem takovém alespoň začalo pracovat.