Čeští aktivisté jedou okupovat německý les

Proti ekologickým aktivistům, kteří brání rozšíření německého hnědouhelného povrchového dolu Hambach, musela německá policie nasadit speciální jednotku, jejíž členové se dokážou pohybovat ve vysokých výškách. Foto: Twitter Oaktown

Aktivisté z hnutí „Limity jsme my“ jedou do německého Porýní okupovat prales poblíž hnědouhelného dolu Hambach. Chtějí podpořit ekologické aktivisty, kteří se snaží zabránit vykácení lesa energetickou společností RWE.

Les u Hambachu, asi 35 kilometrů západně od Kolína nad Rýnem, je v Německu symbolem ochrany životního prostředí a boje proti těžbě uhlí.

Důl Hambach provozuje od roku 1978 německá firma RWE, těží v něm hnědé uhlí pro své elektrárny. Podle ekologů z původního pralesa zbylo za posledních 40 let pouze deset procent plochy. Ročně se v Hambachu podle hnutí vytěží zhruba 40 milionů tun uhlí, po rozšíření dolu by se RWE dostala k další 1,7 miliardy tun.

Čtěte také:
Německo schválilo Nord Stream 2 ve svých vodách
Němci platí za elektřinu rekordní ceny

Žijeme v době, kdy máme jen pár let na to, abychom se vyhnuli kritickému oteplení planety o více než 1,5 stupně Celsia. Dopady změn klimatu, jako sucha, hurikány, vymírání druhů nebo povodně, jsou vidět všude kolem nás. Je nepřijatelné, aby lidé museli riskovat své životy, když chtějí zabránit dalšímu spalování fosilních paliv,” uvedla Linda Fribertová z hnutí Limity jsme my.

Německá policie před dvěma týdny začala vyklízet protestní tábor v lokalitě Hambacher Forst (Hambašský les), v němž vzniklo 50 až 60 přístřešků v korunách stromů. Někteří aktivisté v nich bydlí už šest let, snaží se tím zabránit vykácení pralesa a dalšímu rozšíření uhelného dolu. Podle ekologů na místě minulý týden zemřel novinář, který dění v lese dokumentoval.

Policie začala vyklízet les na základě rozhodnutí města Kerpen, v jehož katastru lokalita leží. Příbytky v korunách stromů podle místních úřadů představují bezpečnostní riziko, neboť nemají požární schodiště a zábradlí. Podle aktivistů je to ale jen záminka. Podle RWE je těžba na území lesa nezbytná k pokrytí potřeb německých uhelných elektráren.

Hnutí „Limity jsme my“ kromě individuálních výjezdů organizuje peněžní a materiální sbírku na podporu lidí v Hambachu. Na konci října vypraví z Prahy speciální vlak, který poveze české i německé hnutí za klimatickou spravedlnost až do Kolína nad Rýnem.

Mohlo by vás zajímat:
Těžaři si brousí zuby na vesmírný poklad
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme