ČEZ investuje 50 milionů do potrubí v Temelíně

Temelínské potrubní trasy jsou desítky kilometrů dlouhé, některá potrubí jdou i za hranice areálu. Foto: ČEZ

Firma ČEZ letos investuje 50 milionů korun do rekonstrukce potrubí v jaderné elektrárně Temelín. Energetici se zaměří především na část trasy mezi strojovnou druhého bloku a chladicími věžemi. Pokračovat bude i úprava dalších technických potrubí. Práce potrvají do roku 2023. Většina z nich se bude dělat během odstávek, ta nejbližší začne v Temelíně koncem června a ČEZ ji plánuje na dva měsíce. Řekl temelínský mluvčí Marek Sviták.

Temelínské potrubní trasy jsou desítky kilometrů dlouhé, některá potrubí jdou i za hranice areálu. V posledních letech se většina z nich opravuje. ČEZ do nich ročně investuje desítky milionů. Cílem je podle Svitáka připravit jejich stav na další desítky let provozu elektrárny.

Čtěte také:
Temelín udělal změnu v bezpečnostním softwaru
V Temelíně začali zavážet palivo do reaktoru

Některé potrubní trasy jsou staré desítky let, pochází totiž ze začátku 90. let. Byly mezi prvními, které se vybudovaly v době výstavby elektrárny. Jejich kontrola a rekonstrukce bude patřit mezi klíčové projekty následujících několika let,” řekl ředitel elektrárny Jan Kruml.

Loni energetici dokončili opravu řadů přívodní surové vody z čerpací stanice Hněvkovice. Práce na dvou šestikilometrových přivaděčích trvaly tři roky a investice přesáhla 100 milionů korun.

Letos se zaměříme na potrubí chladicí vody v části mezi strojovnou druhého bloku a čerpadly cirkulační chladicí vody. S průměrem 3,4 metru jde o jedno z největších potrubí v areálu,” uvedl Milan Vrána, který má projekt oprav na starosti. Práce se budou dělat na dvou trasách v délce 300 metrů. Energetici připravují i rekonstrukci odpadních řadů na Kořensko, rozvodů pitné a požární vody v areálu elektrárny nebo rekonstrukci kanalizace.

Temelín je největším výrobcem elektřiny v ČR, jeho produkce pokryje pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobila 16,48 TWh elektřiny, což je nejvyšší roční výroba. Temelínská elektřina by vystačila českým domácnostem na 13 měsíců, jihočeským domácnostem na 13,5 roku.

Mohlo by vás zajímat:
Služební auto obra Koloděje
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu