ČEZ o Vattenfallu rozhodne v prosinci

Elektrárna Boxberg. Foto: commons.wikimedia.org

Tendr na hnědouhelná aktiva švédského státního koncernu Vattenfall je pro Skupinu ČEZ jednou z hlavních růstových možností. Řekl to lídr nově vzniklého týmu Rozvoj Tomáš Pleskač.

„V polovině října jsme v nabídce odeslali vyjádření zájmu o koupi všech nabízených aktiv švédské společnosti v Německu,“ uvedl Pleskač. Dodal, že ČEZ minulý týden podepsal smlouvu o důvěrnosti informací a dostal informační memorandum se všemi podklady, které slouží uchazečům k prvotnímu ohodnocení aktiv. „Na základě toho bychom měli do 21. prosince rozhodnout, zdali podáme nebo nepodáme indikativní nabídku,“ dodal Pleskač.

Vattenfall prodává hnědouhelné elektrárny Boxberg, Jänschwalde, Schwarze Pumpe a blok R elektrárny Lippendorf a hnědouhelné lomy Jänschwalde, Chotěbuz-Sever, Welzow-Jih, Nochten a Reichwalde. Dále pak přečerpávací elektrárny Bleiloch, Goldisthal, Hohenwarte I a II, Markersbach, Niederwartha a Wendefurth a vodní elektrárny Burgkhammer, Eichicht a Wisenta. O jaká aktiva bude mít ČEZ nakonec zájem, se podle Pleskače rozhodne těsně před tím, než ji ČEZ odešle.

Plány tuzemského energetického obra se však setkávají s rozporuplnými reakcemi. Analytik J&T Michal Šnobr v rozhovoru pro server HlídacíPes.org upozornil na to, že česká vláda řeší budoucnost uhelné energetiky, prolamování limitů a státem vlastněná společnost ČEZ si chce koupit identický problém v mnohem větší podobě v zahraničí, v situaci, kdy je to tam mnohem vyhrocenější než v Česku. „Je to asi nejvýbušnější německé téma a ohromné riziko. Velká energetika šla v Německu na čtvrtinu hodnoty a v tento okamžik chce českým státem vlastněná společnost vstoupit na německý trh. A tvrdí vám, že získají v Německu nějaké garance,“ dodal Šnobr.

Podle něj je generální ředitel ČEZ Daniel Beneš muž strategií. Nejdřív dostavoval Temelín, pak chtěl 5000 MW větrných elektráren, pak zas něco jiného. Teď se hlásí k energetické revoluci a malým zdrojům, mezitím ale kupuje uhelné doly v Německu. „A každému je jedno, že stejně rychle jako se strategie rodí, také umírají. ČEZ míří do nikam,“ tvrdí Šnobr.

Čtěte také: Do boje o Vattenfall vstoupil i Tykač

Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše je ale samotný Vattenfall z pohledu ČEZ velmi zajímavé aktivum, spravuje totiž velmi podobná aktiva. „Je to přesně to, co děláme my v České republice. Například elektrárna Boxberg je o tři roky starší dvojče ledvické elektrárny stejného výkonu. Skoro identická elektrárna. Podobně je to s uhelnými doly,“ dodal Beneš.

„Máme velkou zkušenost s otevíráním dolů, s těžbou i s její rekultivací. Stejně tak se stavěním a provozováním uhelných a vodních elektráren. Z uchazečů, kteří se o aktiva Vattenfallu hlásí, máme jednoznačně největší a nejtradičnější expertizu,“ dodal šéf ČEZ, podle kterého se analýzy expertů budou věnovat situaci v Německu, naplňování energetické politiky a toho, co se v zemi v jakém čase odehraje. „To je před námi. Intenzivně se tomu věnujeme. Skoro víc než ve Švédsku,“ doplnil.

Do hry o německá aktiva Vattenfallu vstoupila také společnost Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal, spojená se jménem finančníka Pavla Tykače. Zájem má i EPH, který se na společném postupu dohodl se skupinou PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Podle médií by dalšími zájemci mohly být investiční skupiny Blackstone, CVC, Macquarie a KKR.

Mohlo by vás zajímat:
Kellner & Křetínský: Těžký kalibr na Vattenfall