ČEZ Teplárenská chce pátý křišťálový komín

Petr Hodek generální ředitel ČEZ Teplárenská. Foto: ČEZ

Již po šestnácté ocení Teplárenské sdružení ČR Projekty roku, tentokráte 2017, v soustavách zásobování teplem a chladem. Stane se tak 24. dubna během Dnů teplárenství a energetiky v Hradci Králové.  Do užší nominace bylo v pěti kategoriích vybráno 16 projektů, do nichž teplárenské společnosti investovaly přes 1,5 miliardy korun.

Své želízko v ohni má v kategorii „Rozvoj a modernizace zdrojů a soustav zásobování teplem“ i ČEZ Teplárenská, a. s., ze Skupiny ČEZ. Po roční přestávce se tak bude opět ucházet o Křišťálový komín.

Čtěte také:
V Bulharsku je kvůli ČEZ pořádně horko
Babiš chce vysvětlit bulharskou transakci ČEZ

Současná doba investicím do energetiky příliš nepřeje, o to více je třeba ocenit v teplárenství stále vznikající nové a zajímavé projekty. Posouvají tento tradiční obor nejen vpřed, ale i přispívají ke zlepšení životního prostředí. Vybrat vítěze v jednotlivých kategoriích není ale vůbec snadné. Oproti loňskému roku se nám zvýšil počet kategorií ze tří na pět a také přihlášených projektů je o šest více.“ říká Pavel Kaufmann, tiskový mluvčí Teplárenského sdružení ČR. Následně už jen prozradil názvy jednotlivých kategorií: „Snížení tepelných ztrát, přechod na efektivnější horkovodní rozvody; Snižování emisí znečišťujících látek do ovzduší; Rozvoj a využití KVET, obnovitelných a druhotných zdrojů energie; Rozvoj soustav zásobování teplem; Zlepšování služeb a péče o zákazníky.“

A právě s rozvojem soustav zásobování teplem má ČEZ Teplárenská dlouholeté zkušenosti a řadu nominací na Křišťálový komín. Za realizované projekty na severu Čech v letech 2012 až 2014 jej třikrát za sebou také získala. Už v roce 2010 byl ovšem touto nejvyšší známkou oceněn její severomoravský projekt „Vyvedení tepla z Elektrárny Dětmarovice a nová soustava zásobování teplem v Bohumíně.“ Patřil i mezi oceněné projekty desetiletí 2001 – 2010, kdy skončil na 2. místě v hlasování novinářů, na 2. místě v hlasování veřejnosti a na 3. místě v hlasování odborníků.

V letech 2013 až 2015 následoval náš severočeský křišťálový hatrick. Jednalo se o projekty Napojení města Bíliny na dálkové vytápění z Elektrárny Ledvice, za rok 2012; Teplofikace města Ledvice prostřednictvím centrálního zásobování teplem ze stejnojmenné elektrárny, za rok 2013 a Připojení lázeňských domů a městských lokalit Šanov a Prosetice v Teplicích na soustavu zásobování teplem, za rok 2014,“ zavzpomínal si Petr Hodek, generální ředitel ČEZ Teplárenské, na tři křišťálové roky za sebou. V roce 2016 se pokusila společnost získat další komín za realizaci největší záložní plynové kotelny v ČR, jejíž výstavba proběhla rok předtím v areálu Elektrárny Ledvice. „I když nahradila dosluhující výtopnu v Proboštově a poklesla tím emisní zátěž v regionu, skončili jsme v kategorii „Snižování emisí znečišťujících látek do ovzduší“ až na druhém místě,“ dodal Hodek.

Pokud by se ČEZ Teplárenské podařilo letos uspět, byl by to v pořadí její pátý Křišťálový komín. Navíc v kategorii, v níž už čtyřikrát byla úspěšná. „V loňském roce jsme připojili na soustavu zásobování teplem v Ústí nad Labem nového zákazníka, který dosud pro vytápění využíval tři tepelná čerpadla. Ta po třinácti letech dožila a dnes již náš odběratel si poté dokázal spočítat, kolik peněz by byl nucen investovat do jejich obnovy.  Proto zvolil pro sebe ekonomicky výhodnější a komfortnější způsob vytápění ze soustavy zásobování teplem Teplárny Trmice. Rozhodující byl pro něj také komfort, který přináší dodávka na sekundární úrovni, kdy dodavatel přebírá veškerou zodpovědnost za dodávku tepelné energie, včetně budoucí obnovy zařízení. Díky tomu má od 1. prosince 2017 teplo opravdu bez starostí,“ uzavírá Petr Hodek.

Předpokládaný roční objem dodávek tepla pro tuto společnost je 900 GJ. To je pro srovnání průměrná roční spotřeba tepla pro vytápění a ohřev vody bytového domu se 36 domácnostmi nebo efektivně zatepleného bytového domu s regulací se 48 byty.

Vůbec prvním projektem Skupiny ČEZ, který byl oceněn odborníky v teplárenství v rámci Projektu roku, měl název „Náhrada lokálních topenišť teplofikací obce Horní Maršov“. Jeho realizaci zajišťovala východočeská Elektrárna Poříčí v roce 2003.

Mohlo by vás zajímat:
Japonci začali těžit na mořském dně
Ve Švýcarsku vyvíjejí elektrogiganta
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj