ČEZ znovu dodá elektřinu pro železnici

SŽDC, která spravuje celostátní i regionální tratě, je největším odběratelem elektřiny v Česku. Ilustrační foto: pixabay.com

Dodavatelem elektřiny pro trakční vedení na české železnici bude v roce 2020 po roční pauze opět skupina ČEZ, konkrétně firma ČEZ ESCO. Na webu o tom informovala energetická burza PXE, kterou pro nákup elektřiny využila Správa železniční dopravní cesty (SŽDC).

ČEZ dodává železnici elektrickou energii dlouhodobě. Pro letošní rok ho ale vystřídala společnost Amper Market, kterou loni krátce po oznámení zakázky koupila společnost Europe Easy Energy ze skupiny Bohemia Energy.

Čtěte také:
Rosatom je hrozba, varuje generál
BIS varovala Babiše před Rosatomem

PXE uvedla, že do soutěže o dodávky v roce 2020 se přihlásilo celkem sedm dodavatelů. Poptávaný objem v roční výši 1,344 terawatthodiny (TWh) byl podle burzy rekordní. „SŽDC je největším odběratelem elektřiny v České republice, stejně jako největším zákazníkem ČEZ ESCO,“ řekl generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

SŽDC, pro kterou pracuje asi 17 tisíc lidí, spravuje celostátní i regionální tratě, jež vlastní stát. Od roku 2016 se stará také o nádraží, která koupila od Českých drah. PXE, která sídlí v Praze, umožňuje obchodování s elektrickou energií s místem dodání v Česku, na Slovensku, v Maďarsku, Polsku a Rumunsku. Energetická burza Praha byla založena v červenci 2007. V květnu 2016 se většinovým vlastníkem PXE stala evropská energetická burza European Energy Exchange (EEX). Vlastní dvě třetiny akcií PXE, zbylá třetina patří Burze cenných papírů Praha.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo