Chceme dětem ukázat, že technika je zábava

Václav Matys generální ředitel Sev-en EC. Foto: Sev-en EC
Druhý rok existence má za sebou vědecko-technický kroužek pod záštitou spolku Energie jinak v Přelouči. V letošním roce je přihlášeno asi 30 dětí ve věku 8 až 12 let a malých vědátorů stále přibývá. Kroužek vznikl z iniciativy místních firem SUMO, Sev.en EC a Mykabo. Proč se na tuto náročnou, ale zajímavou cestu vydali, odpovídá Václav Matys, nový generální ředitel Sev.en EC.
Co vás vedlo k založení technického kroužku v Přelouči?
Dlouhodobě vidíme, jak se snižuje počet i kvalita mladých technicky vzdělaných lidí a nechtěli jsme tomu jen pasivně přihlížet. Přemýšleli jsme, jak podpořit technické vzdělávání, když v tom přišla firma SUMO s nápadem technického kroužku v Přelouči. Nápad nás nadchl. Elektrárna dlouhodobě podporuje spousty zájmových klubů v okolí, ale žádný technického zaměření.
Čtěte také:
Počet učeben z Chytrých hlav stoupá
Na čistou energetiku počkejte pár století
Co bylo na začátku nejtěžší?
Nejtěžší bylo najít vedoucího kroužku. Je to velká zodpovědnost a příprava na každou hodinu je náročná. Ale myslím, že se to povedlo. Jaroslav Horák a Petr Vlček jsou pro techniku zapálení a umí to nadšení předat i dětem. O čem svědčí i stále narůstající zájem o kroužek, který nás velice těší.
S čím se potýkáte nyní?
Kroužek už je zajetý, od letoška je v nových prostorách pod jídelnou ZŠ Smetanova. Děti udělaly za rok obrovský pokrok. Když přišly na první hodinu, většina neuměla například ani šroubovat, dnes už i letují tištěné spoje, sestavují elektrické obvody a programují robota. A pozadu nejsou ani s teorií. Občas se nám stává, že na pohovor do elektrárny přijde elektrikář a nezná třeba Ohmův zákon, to se našim dětem stát nemůže.
Protože nám ale narůstá počet dětí, narůstají i časové nároky na lektory. Potřebovali bychom ještě další posilu. Tímto trochu apeluji na vaše čtenáře, mezi nimiž by se třeba mohl najít šikovný elektrotechnik, který by chtěl své zkušenosti a znalosti předat další generaci.
Jaká jsou vaše očekávání od kroužku?
Chceme dětem ukázat, že technické obory jsou zajímavé a zábavné a přivést je k jejich studiu na střední nebo vysoké škole. A třeba některé z nich jednou nastoupí i u nás v elektrárně nebo v některé dodavatelské firmě, například v Sumu.
Co byste vzkázal malým vědátorům?
Ať jim zájem a nadšení pro techniku vydrží.
Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Související články