Chladicí věže jsou v dobré kondici

Neobvyklý pohled do útrob elektrárenské chladicí věže. Každoročně se kontroluje stav její vestavby. Foto: archiv 7EC

Ve chvaletické elektrárně se pravidelně kontroluje vestavba chladicích věží. Plastové vestavby, které tvoří spodní část věže, jsou jednou z kritických částí systému.

Jednotlivé desky jsou velmi členité. Zhoršení jejich průchodnosti suspendovanými látkami a bioilmem může způsobit celkové zanesení uhličitanovými nánosy, což vede ke snížení průchodu vzduchu, snížené účinnosti a následně až k odstavení chladicí věže.

Čtěte také:
Chvaletice symbolizoval mangan, dnes elektrárna
Chvaletická kotelna splní emisní limity

Kontrolou v chladicích věžích č. 1 a 4 bylo zjištěno, že vestavby jsou ve velmi dobré kondici. Po 16 letech provozu nejsou pozorovány žádné pevné či měkké usazeniny ani shora ani z boku. Drobné nárůsty byly nalezeny pouze ve spodní části horní vestavby. Jedná se o měkké úsady, které se po spuštění vody okamžitě spláchnou,“ shrnul výsledek kontroly Jan Kutil ze společnosti Kurita, který vestavby každým rokem kontroluje.

Celkový stav se dá označit za vynikající, zejména s přihlédnutím k faktu, že v chladicích věžích s přirozeným tahem se životnost vestaveb pohybuje kolem deseti let. „Životnost vestaveb chladicích věží elektrárny Chvaletice je však díky správnému chemickému ošetření chladicích vod a díky skvělé dlouhodobé spolupráci se zaměstnanci 7EC odhadována na více než 25 let,“ ocenil Kutil.

Mohlo by vás zajímat:
Těžaři si brousí zuby na vesmírný poklad
Těžba na asteroidech? Již brzy z říše sci-fi do reality
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu