Chvaletice obnoví plný provoz v květnu

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Foto: Severní energetická

Elektrárna Chvaletice obnoví plný provoz v prvním květnovém týdnu. Řekl to generální ředitel elektrárny Luboš Pavlas. Výrobní blok B4 byl v noci na 10. března poškozen požárem a je zatím odstaven.

V noci na 14. března také v elektrárně začala doutnat filtrační jednotka, která zajišťuje odsávání prachu vznikajícího při manipulaci s uhlím. Opravy zaberou několik týdnů, provoz však neomezí. Odprášení je zajištěno druhou paralelní linkou.

Čtěte také:
Chvaletice symbolizoval mangan, dnes elektrárna
Chvaletická kotelna splní emisní limity

Na bloku B4, kde se nachází vysokotlaká přepouštěcí stanice, hořely dvě olejové tlakové nádoby. „Škodu odhadujeme na zhruba 50 milionů korun. Opravu uplatňujeme v rámci reklamace,” uvedl Pavlas. Dříve bude podle něj opraveno filtrační zařízení, délka prací záleží na dostupnosti náhradních dílů. I tuto závadu elektrárna reklamuje u dodavatele, škody odhadla na několik milionů korun. Obě opravy se týkají dvou bloků, jejichž modernizace byla dokončena vloni.

V elektrárně hořelo i loni 5. prosince. Oheň poškodil jeden ze čtyř výrobních bloků, který musel být odstaven. Škoda včetně ušlých výnosů se odhaduje zhruba na 100 milionů korun. Blok byl spuštěn až ve druhém březnovém týdnu.

Problémy kvůli požáru měla elektrárna také předloni. V roce 2016 rozsáhlý požár v elektrárně poškodil dopravník uhlí a věž. Vypukl 30. srpna ve věži, kam vedl 200 metrů dlouhý dopravníkový pás s uhlím, konstrukce věže následně spadla. Nehoda se stala mimo výrobní bloky elektrárny. Likvidace trosek a příprava náhradní provizorní dopravy paliva trvala zhruba šest týdnů. Po tuto dobu byla elektrárna zcela mimo provoz, neboť zároveň byly kvůli dlouhodobé modernizaci odstaveny bloky 3 a 4. Škoda, kterou oheň způsobil, byla vyčíslena na 139 milionů korun.

Podle Pavlase každé omezení výroby způsobuje elektrárně citelné snížení provozních výnosů. Například v roce 2016 skončila kvůli odstávce a modernizaci dvou bloků a také kvůli požáru zauhlovacího mostu a věže s celkovou ztrátou 748 milionů. Vliv na hospodářský výsledek měly také nízké prodejní ceny elektřiny v první polovině roku.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Její instalovaný výkon činí 820 MW. Současný majitel, společnost Severní energetická (Sev.en), elektrárnu koupila od společnosti ČEZ v roce 2013 za 4,12 miliardy korun.

Mohlo by vás zajímat:
Těžaři si brousí zuby na vesmírný poklad
Těžba na asteroidech? Již brzy z říše sci-fi do reality
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu