Chvaletickou elektrárnu navštívil hejtman

martin_netolicky_pardubickykraj cz

Podle hejtmana Netolického je důležité, že lidé z okolí nevnímají elektrárnu negativně.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) navštívil Chvaletice. Se starostkou obce Blankou Zaklovou hovořil především o vnímání nedaleké elektrárny mezi občany, informovanosti starostů a vzájemné spolupráci.

Netolický navštívil také samotnou chvaletickou elektrárnu. Za doprovodu ředitele elektrárny Luboše Pavlase si prohlédl celý areál včetně dvou odstavených modernizovaných bloků a detailně se seznámil také s třímiliardovou investicí, která nyní v elektrárně probíhá.

Čtěte také:
Čistší vzduch za tři miliardy
Severní energetická zmodernizuje Chvaletice

Na základě několik týdnů starých událostí jsem chtěl přímo v místě zjistit vnímání obyvatel obce, ale také zástupců samosprávy. Byl jsem ujištěn, že občané, ale i starostové obcí jsou pravidelně o dění v elektrárně informováni i díky prohlídkám areálu, kde jsou seznamováni se změnami a plánovanými investicemi. Důležité také je, že zdejší lidé nevnímají elektrárnu negativně a jsou na ní zvyklí. Jedná se navíc o významného zaměstnavatele pro celý region,“ uvedl pro Krajské listy Netolický.

I přesto jsem přesvědčen, že by občané měli mít možnost vyjádřit se k připravovaným změnám, byť elektrárna pravidelně širokou veřejnost informuje,“ dodal hejtman.

Elektrárna podepsala smlouvu na obnovu bloků loni v červenci se společností Královopolská Ria. Cena zakázky činí 2,5 miliardy korun. „Společnost Sev.en EC je připravena investovat do modernizace výroby až tři miliardy korun. Většina prostředků bude proinvestována právě v letošním roce,“ řekla tisková mluvčí Gabriela Sáričková Benešová.

Pro obyvatele Pardubického kraje představuje chystaná modernizace jen dobré zprávy. Už od letošního roku elektrárna přibližně o polovinu sníží emise oxidů dusíku. Pokud jde o oxid siřičitý, elektrárna splňuje přísné limity platné od roku 2019 už dnes díky tomu, že začala spalovat místo hnědého uhlí z Tušimic kvalitnější palivo z dolu ČSA.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Současný majitel, společnost Sev.en EC, elektrárnu koupil od společnosti ČEZ v roce 2013 za 4,12 miliardy korun.

Mohlo by vás zajímat:
Na Špicberkách půjdou emise pod zem
Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody
Google obsadí uhelnou elektrárnu