Znáte chytré pneumatiky?

Sledování pneumatik je systém, kdy uživatel platí určitý poplatek výrobci pneumatik za to, že pravidelně sleduje tlak v pneumatice, kontroluje hloubku dezénu, poškození či abnormální opotřebení, a snaží se tyto vlivy co nejvíce omezit. Foto: bridgestone-earthmover.com.au

Moderní technologie kol a pneumatik velkých stavebních a důlních strojů zahrnují i sledování provozních podmínek pneumatik a jejich opotřebení. Tyto obří pneumatiky jsou velmi drahé a nové systémy umožňují snížení nákladů na jejich provoz.

Sledování pneumatik je systém, kdy uživatel platí určitý poplatek výrobci pneumatik za to, že pravidelně sleduje tlak v pneumatice, kontroluje hloubku dezénu, poškození či abnormální opotřebení, a snaží se tyto vlivy co nejvíce omezit. Výrobce disponuje programem, který dokáže sledovat změny online a o svých výsledcích informuje uživatele. Poskytuje mu také souhrnné zprávy o celém jeho vozovém parku. Těmito programy disponují výrobci pneumatik, jako jsou například Michelin, Bridgestone a Goodyear.

Čtěte také:
CAT a Trimble spojí síly
Caterpillar snížil odhad tržeb a zisků

„Systém Bridgestone TreadStat poskytuje kompletní sadu zpráv, které pomáhají uživatelům pneumatik mít lepší přehled o stavu zásob, plánování nákupu, průběhu servisu i oprav. Systém sledování pneumatik umožňuje ponořit se hlouběji do dat, a poskytnout tak pohled na stav opotřebení každé pneumatiky,“ říká Rob Seibert ze společnosti Bridgestone.

Podle Jamey Fishe, marketingového ředitele společnosti Michelin, existují tyto programy už delší dobu, ale rychle se mění a firmy je stále vylepšují. „Cílem je využít pneumatiku co nejdéle, protože tak lze snížit její celkovou cenu.“ 

Bez ohledu na velikost strojů patří pneumatiky k nejdražšímu spotřebnímu materiálu, a proto je velice důležité, aby uživatelé s velkými vozovými parky věnovali pozornost výběru a sledování pneumatik. Software pro sledování pneumatik jim přináší mnoho výhod. Pokud je k dispozici software a prodejce pneumatik je ochoten jej realizovat, sledování pneumatik by měly využít i firmy s menším vozovým parkem,“ říká Michael Dembe, zástupce společnosti Camso, která se zabývá konstrukcí a výrobou pneumatik.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků