Doba čtení:1 m, 12 s
Dolování v Nevřeni netrvalo ani třicet let. Foto: centrumcaolinum.cz

Na konci 19. století horníci vytvořili v obci Nevřeň u Plzně nevšední dílo: hlubinný kaolinový důl, který fungoval necelých třicet let. Nyní zařadil Czechtourism obec i důl na seznam 42 opomíjených skvostů Česka.

Dolování v Nevřeni netrvalo ani třicet let (1870 – 1897), podnik totiž nevynikal ekonomickou rentabilitou a majitelé se rychlé střídali. Horníci používali hlavně lidskou sílu. Důl v měkké hornině, ne nepodobné pískovci, vykopali pomocí ručních nástrojů podobných motykám. Říkalo se jim prajzáky. Jejich stopy – hustě kladené rýhy – jsou na všech stěnách.

Čtěte také:
Uhelný důl v Srbsku vydal římský poklad
Budou jednou české firmy těžit ve vesmíru?

 „Ve skutečnosti se tady těžila kaolinická arkóza. Kaolín se z ní získával vymýváním, předtím byla arkóza ještě rozdrcena,“ uvedla pro Lidovky.cz průvodkyně Barbora Hailová. Samotné slovo „kaolín“ pochází podle ní čínštiny a látka byla základní surovinou při výrobě slavného čínského porcelánu. „Nevřeňský kaolín nebyl ale tak kvalitní, takže sloužil při výrobě sanitární keramiky,“ vysvětlila průvodkyně.

Prostory neunikly ani pozornosti filmařů. Natáčela se zde pohádka Čertí brko, která měla premiéru v roce 2018. V dole sídlilo peklo v čele s Ondřejem Vetchým. Filmaři se do podzemí při průzkumu lokace dostali pomocí ocelové roury. Místo je nadchlo, ale všem bylo jasné, že přístup „na plac“ otvorem širokým 80 centimetrů není možný. Takže obec vybudovala nový vstup, kterým od roku 2019 do dolu proudí turisté.