Doba čtení:1 m, 17 s
Šanghaj. Ilustrační foto: Imagio.cz

Čína si stanovila za cíl snížit vypouštění emisí způsobujících globální klimatické změny o 60 až 65 procent oproti těm z roku 2005. Říše středu se již v minulosti zavázala ke snižování emisí. Spolu s tím přišel i závazek, že nejpozději v roce 2030 dosáhne Čína svého vrcholu v redukci množství vypouštěného oxidu uhličitého. Napsal server oEnergetice.cz.

K redukci oxidu uhličitého se zavázaly i další státy – Jižní Korea, Srbsko a Island. V současné době plánují do roku 2030 omezit emise státy zodpovědné za více než polovinu vypouštěných skleníkových plynů na celém světě.

Čtěte také: Nárůst emisí CO2 se zastavil

Čína je nyní největším producentem CO2 s téměř čtvrtinou světové produkce, a proto je její závazek velice důležitý. Je to další významný krok před blížícím se summitem v Paříži. Čína se stala největším producentem CO2 kolem roku 2005, kdy předčila do té doby jasně první Spojené státy.

Aby se Číně podařilo docílit poklesu emisí, musí se zapojit jak tamní průmysl, tak energetické zdroje. Loni země zastavila růst spotřeby uhlí a snížila emise CO2. To byl velký úspěch, chystá se ale výstavba dalších uhelných elektráren, i když už ne v tak velkém měřítku. Vláda také zavedla omezení na spotřebu uhlí, která bude uplatňovat od roku 2020. Jde ale o velkorysou hranici, která podle předpokladů nebude mít velký vliv na využívání fosilního paliva.

Mohlo by vás zajímat:
Merkelová chce chránit klima
Šéf ČEZ Beneš k energetickým cílům EU
Na Špicberkách půjdou emise pod zem