Ukončení těžby bitcoinů v Číně je krok správným směrem. S ohledem na to, že Čína vyhlásila, že její uhlíkové emise budou ještě deset let stoupat, není pravděpodobné, že by za vládním tažením proti bitcoinu a spol. byla obava o stav atmosféry.
V Číně, zdá se, končí bitcoinová těžařská horečka. Země se totiž na světové těžbě podílela z více než 70 procent (zde). Vedou k tomu dva důvody. Podle jednoho citovaného investora je zatím snaha o uhlíkovou neutralitu. Podle dalších zpráv je za tím čínské tažení proti obchodování s kryptoměnami.
Čtěte také:
Čína vytěžila téměř 4 miliardy tun uhlí
Temelín a Dukovany vyrobily loni méně elektřiny
S ohledem na to, že Čína vyhlásila, že její uhlíkové emise budou ještě deset let stoupat, není pravděpodobné, že by za vládním tažením proti bitcoinu a spol. byla obava o stav atmosféry. Tím zásadním důvodem bude spíš samotné obchodování s měnami, které nemá vláda pod kontrolou. Zároveň se však předpokládá, že přes současný trend spotřeba energie na tuto těžbu v Číně poroste až do roku 2024. Podle Novinek.cz, jež zprávu přinesly, by na ni v tom roce mělo padnout 297 terawatthodin, což je víc, než v roce 2016 spotřebovala celá Itálie. Čili v Číně se kryptoměny zřejmě budou těžit dál. A ti těžaři, kteří odtamtud odejdou, budou ve své práci pokračovat jinde. Takže pro globální stav emisí prakticky žádná změna.
Cenné je však připomínka, kterou to nabízí všem. Spousty energie se na světě spotřebovávají zbytečně. Kdyby všichni členové zelené církve a jejich sympatizanti opravdu chtěli něco udělat pro snížení uhlíkové stopy, mohou okamžitě přestat používat takové „nezbytnosti“ jako je Facebook, Instagram a podobně. Nebo jejich používání omezit na nějaké úplně minimum. Mohli by také přestat poslouchat hudbu z internetových služeb a vrátit se k používání hudebních nosičů. Je to maličkost, ale osobní. Rozhodnutí nepodmíněné dotací, ani účastí na pátečním záškoláctví.
Leč tenhle krok se nějak ne a ne dostat do módy. Možná proto, že je úplně jednoduchý a může jej udělat každý okamžitě. Nebo je to proto, že vypjatý ekologismus je záležitostí jen pár jedinců, kteří se však dlouhodobě prezentují, jako zástupci „mnoha“?
Mimochodem, elektroautomobilka Tesla Elona Muska je v zisku jen proto, že nakoupila bitcoiny za 1,5 miliardy dolarů (zde). Teď už prý nebude přijímat platby za své vozy v této měně. A čert ví, jak se k ní postaví v budoucnu (zde). Protože těžba bitcoinů je energeticky velmi náročná a pan Musk má přeci obavy o životní prostředí, klima a tak dále. To zjistil až nyní? Tomu někdo věří?
Pravděpodobněji zní, že se chce přihlásit k bohatým zeleným programům, které vyhlašuje administrativa Joe Bidena? Bylo by vtipné, kdyby se dozvěděl, že pokud se chce vstoupit do pevných a nerozborných řad Zelené dotační fronty, musí se nejprve zbavit všech dříve nakoupených kryptoměn, ježto jsou potřísněny špinavou fosilní elektřinou. A za získané prostředky samozřejmě postavit něco zeleného. Tak nějak by mohlo vypadat pokání toho, kde ještě před pár týdny „netušil“, jak je těžba bitcoinů energeticky náročná.