Čistka na Ministerstvu průmyslu

Dosavadní ministr Jiří Havlíčk se na svůj původní post náměstka nevrátí. Foto: MPO

Ministr průmyslu Tomáš Hüner nepočítá se službami svého předchůdce Jiřího Havlíčka (ČSSD), končí i náměstkyně Lenka Kovačovská, náměstek zodpovědný za evropské financování Tomáš Novotný (ČSSD) i zástupce KDU-ČSL Jiří Koliba, který řídil sekci stavebnictví.

Naopak zůstává státní tajemník Robert Szurman a náměstek zahraničního obchodu Vladimír Bärtl. Na uvolněná místa náměstků budou vypsána výběrová řízení. Prozatím je vedou vybraní ředitelé odborů. Šéfkou ministrova kabinetu je Veronika Kramaříková, která předtím působila u Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL), uvedl server kurzy.cz.

Čtěte také:
Kauza lithium byla jen předvolební cirkus
Australané chtějí lithium řešit s novou vládou

Oproti jeho původním předpokladům nebude na ministerstvu v čele správní sekce pokračovat bývalý ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD), který byl do čela ministerstva průmyslu a obchodu jmenován v dubnu loňského roku poté, co v únoru tehdejší premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odvolal svého stranického kolegu Jana Mládka. Havlíček se asi nejvíce „proslavil“ tím, že podepsal kontroverzní memorandum o spolupráci s australskou těžební společností při průzkumu a těžbě lithia v České republice. To před volbami vyvolalo ostré reakce opozice a vedlo až k mimořádnému zasedání Sněmovny.

MPO opouští také náměstkyně Lenka Kovačovská, která dosud řídila Sekci Energetiky. Ta byla zrušena a transformována do podoby nové Sekce surovin a energetiky. Místo nového náměstka ministra pověřeného řízením sekce zůstává zatím neobsazené, bude na něj vypsáno výběrové řízení. Prozatím je pověřen řízením ředitel odboru energetické účinnosti a úspor Vladimír Sochor.

Dalším „odejitým“ náměstkem je Tomáš Novotný (ČSSD), který řídil sekci fondů EU a sekci strategie mezinárodní konkurenceschopnosti, investic a inovací. Právě on měl v gesci jeden z největších evropských dotačních programů Podnikání a inovace (OPPIK), jeho výzvy však nejsou celkově dobře hodnoceny. Měl na starosti také rozvoj vysokorychlostního internetu (NGA), jenž provázela řada problémů.

Ministr Hüner se rozloučil také s náměstkem Jiřím Kolibou (KDU-ČSL), který vedl sekci stavebnictví a primárních surovin. Ta se ruší a nahrazuje se novou Sekcí technologií. Ta bude mít zcela odlišnou působnost.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo