Čistší vzduch za půl miliardy
Budějovická teplárna zprovoznila odsiřovací zařízení uhelných kotlů. Rozsáhlá opatření vyšla na zhruba půl miliardy korun. Největší investice do ekologie za posledních 30 let přinese lidem v Českých Budějovicích a okolí výrazně lepší ovzduší.
„Jde o historický moment. Péče o životní prostředí je sice naší denní prací, ale tak významnou a nákladnou ekologickou investici jsme zatím nedělali. Věřím, že to zvýší prestiž jihočeské metropole jako příjemného místa pro život,“ uvedl předseda představenstva Teplárny České Budějovice Miroslav Houfek.
Po zprovoznění nového odsíření obou uhelných kotlů postupně klesne objem vypouštěných emisí oxidů síry SO2 na 15 procent dosavadního stavu, tedy o 1700 tun ročně a bude plnit i nové, přísné, emisní limity, které vstoupí v platnost v letech 2016 až 2019. O víc než pětinu klesne objem vypouštěných emisí oxidů dusíku.
Stavba, jejímž generálním dodavatelem byla firma Tenza Brno, trvala od loňského července do letošního září. Do zkušebního provozu bylo zařízení uvedeno 15. listopadu. Před spuštěním museli udělat pracovníci více než 180 provozních zkoušek. Vše muselo být zabezpečeno tak, aby nebyla ohrožena dodávka tepla do města i průmyslovému sektoru, která je nutná i přes letní provoz.
Čtěte také:
Křetínský zdražil teplo, v Hradci si připlatí
Teplo pro domácnosti podraží
Teplárna České Budějovice provozuje dva uhelné kotle s celkovým výkonem 300 tun páry za hodinu. V nich ročně k výrobě tepla a technologické páry spálí až 300 tisíc tun hnědého uhlí. To je sice nízkosirnaté, a firma proto splňovala stanovené emisní limity, ale i tak do ovzduší vypouštěla ročně více než 2000 tun SO2 a 600 tun NOx.
Majoritním akcionářem teplárny, jednoho z největších teplárenských provozů v Česku, je město České Budějovice s 99,55 procenty akcií.
Mohlo by vás zajímat:
Teplárny mají s uhlím různé plány
Teplárny potřebují uhlí za limity
ERÚ: Nedostatek uhlí zdraží teplo
Související články