Čistší vzduch za tři miliardy

Severní energetická zaplatí za ekologizaci elektrárny miliardy. Foto: Severní energetická

Chvaletická elektrárna minulý týden zahájila modernizaci dvou bloků, díky níž bude vypouštět do okolí méně škodlivin. Vlastník elektrárny, kterým je Severní energetická, zaplatí za ekologizaci zhruba tři miliardy korun.

Severní energetická koupila chvaletickou elektrárnu od ČEZu před třemi lety za více než čtyři miliardy korun. Zatímco v rukách polostátní firmy čtyřicet let stará elektrárna už jen dosluhovala, nový vlastník ji chce provozovat nejméně do roku 2030. Znamená to však vysoké náklady na snížení emisí, které umocňuje neustále klesající cena elektřiny.

Čtěte také:
Chvaletice mají nového obchodního ředitele
Severní energetická zmodernizuje Chvaletice

Cena za prodloužení životnosti elektrárny tak bude velmi vysoká. Ve Chvaleticích začala modernizace dvou ze čtyř bloků elektrárny, která bude stát celkem tři miliardy korun. Hlavní zakázku na obnovu Chvaletic za 2,6 miliardy korun získala společnost Královopolská RIA. Na rozdíl od nedaleké elektrárny Opatovice navíc Severní energetická nemůže počítat s dotacemi od Evropské unie. „Převzetí elektrárny v roce 2013 nás zdrželo. ČEZ dotaci pro Chvaletice přislíbenou měl, ale pak přišla změna vlastníka. Navíc jsme chtěli modernizaci provést jinak, rekonstruovat celé zařízení, nárok na dotaci jsme ztratili,“ uvedl pro MF Dnes generální ředitel elektrárny Luboš Pavlas.

Elektrárna vypustí o polovinu méně oxidů dusíku

Pro obyvatele Pardubického kraje představuje chystaná modernizace jen dobré zprávy. Už od letošního roku elektrárna přibližně o polovinu sníží emise oxidů dusíku. Pokud jde o oxid siřičitý, elektrárna splňuje přísné limity platné od roku 2019 už dnes díky tomu, že začala spalovat místo hnědého uhlí z Tušimic kvalitnější palivo z dolu ČSA.

Modernizace se bude mimo jiné týkat kotelny, strojovny, elektrostatických odlučovačů popílku, systému kontroly řízení a souvisejících částí elektro, měření a regulací. V rámci obnovy bude upraven provoz absorbéru s ohledem na palivo, které je méně sirnaté než za předchozího vlastníka.

Díky rekonstrukci klesne i množství polétavého prachu. Chvaletická elektrárna dva roky po sobě žádala krajský úřad o povolení vypouštět více těchto tuhých znečišťujících látek. Pardubická pobočka Krajského soudu v Hradci Králové před několika dny rozhodla, že úředníci pochybili, když zvýšení emisí z 324 tun na 524 tun v roce 2014 vyhodnotili jako nevýznamnou změnu, ke které se veřejnost nemusí vyjadřovat. Navýšení emisního stropu v roce 2014 přitom elektrárna nevyužila ani z jedné poloviny a v roce 2015 žádala o zvýšení stropu úřady dokonce zbytečně.

Množství emisí ovlivnil i pád cen elektřiny. Chvaletice nevyrobily tolik elektřiny, kolik chtěly. Právě vývoj trhu ovlivní další modernizaci elektrárny. První část rekonstrukce má být hotová do konce roku, dva zbylé bloky by měly přijít na řadu do roku 2020. Nové emisní limity, které prosazuje Evropská komise, jsou ale podle Pavlase velice přísné. „Budeme se dál rozhodovat, co s prvním a druhým blokem. Protože je tu pořád alternativa, že nejsnáze splníte limity, když nebudete provozovat nic,“ řekl Pavlas.

Mohlo by vás zajímat:
Na Špicberkách půjdou emise pod zem
Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody
Google obsadí uhelnou elektrárnu