Clintonová chce v dolech průmyslové parky

Foto: Wikipedie

Plán Clintonové počítá s investicí 30 miliard dolarů (více než 700 miliard korun). Foto: Wikipedia.org

Budoucnost horníků a těžby uhlí se stala jedním z témat amerických prezidentských voleb. Kandidátka demokratů Hillary Clintonová by chtěla tamní regiony postižené úpadkem těžby revitalizovat za pomocí nové infrastruktury a přilákáni nového průmyslu.

Plán Clintonové na pomoc regionu Appalachia (území táhnoucí se od jihu státu New York až po sever státu Mississippi) počítá s investicí 30 miliard dolarů v průběhu deseti let. Ty by se měly použít na rekvalifikaci horníků, budování infrastruktury včetně lepšího internetového připojení a nalákání nových průmyslných odvětví do oblasti. Počítá zároveň s proměnou některých dolů na průmyslové parky, nebo na parky pro terénní vozy, které by lákaly turisty, napsal server e15.cz.

Čtěte také:
Američtí horníci mají o prezidentské volbě asi jasno
Trump slíbil Kentucky návrat k uhlí

Naopak protikandidát Clintonové Donald Trump označil snižování těžby mimo jiné za „zabíjení pracovních míst“ a obchodní nevýhodu pro Spojené státy. Trump svým voličům několikrát slíbil, že upadající průmysl zachrání a sám sebe označil za poslední naději pro horníky. Jeho plán stojí na uvolnění regulací ochrany životního prostředí, které těžbu částečně omezují.

Množství vytěženého uhlí klesá ve Spojených státech v posledních třiceti letech. Za loňský rok americké doly vyprodukovaly 900 milionů tun uhlí, což je nejnižší množství od roku 1986. Snížená poptávka po uhlí spolu s rostoucí mechanizací práce v hornictví vedla k rozsáhlému propouštění. Zatímco v roce 1985 pracovalo v amerických dolech 178 tisíc horníků, letos v březnu jich bylo necelých 57 tisíc. V průběhu posledních let zkrachovalo v regionu přes padesát těžařských společností.

Mohlo by vás zajímat:
Hillary Clintonová vyhrožuje horníkům
Chrání banky klima nebo své zisky?
JPMorgan ukončí podporu uhlí