Cloud Peak Energy dodá uhlí do Japonska

Uhlí z dolu Spring Creek v Motaně, se bude do Japonska dopravovat po moři. Foto: Cloud Peak Energy

Wyomingská uhelná společnost plánuje vývoz uhlí ze svého dolu v Montaně do dvou nově budovaných elektráren v Japonsku.

Společnost Cloud Peak Energy v úterý zveřejnila dohodu se společností JERA Trading, která má sídlo v Singapuru, o dodávce uhlí na 30 až 40 měsíců s dodáním od konce roku 2019.

Čtěte také:
Japonsko se vydává uhelnou cestou
Havárie ve Fukushimě pomohla uhelkám

Uhlí se bude vozit po železnici z dolu Spring Creek v blízkosti města Decker v Montaně, do přístavu ve Vancouveru v Britské Kolumbii v Kanadě. Uhlí bude následně dopraveno po moři do elektráren v prefektuře Fukushima v Japonsku.

Po tsunami, která v roce 2011 zničila jadernou elektrárnu TEPCO Fukušimě, Japonsko začalo s výstavbou uhelných elektráren.

Obě dvě uhelné elektrárny o výkonu 540 megawattů staví firma Mitsubishi Heavy Industries. K výrobě elektrické energie budou elektrárny využívat integrovanou technologii kombinovaného cyklu zplyňování uhlí – proces, jehož cílem je snížit množství emisí oxidu uhličitého vznikajících při spalování uhlí.

Předseda představenstva a generální ředitel společnosti Cloud Peak Energy Colin Marshall řekl, že je to japonská investice do uhelné technologie příští generace. Dále uvedl, že pokud by byly v USA postaveny podobné elektrárny, došlo by k dlouhodobému vyřešení problémů týkajících se emisí CO2 a současně k zajištění cenově dostupné a spolehlivé elektrické energie.

Očekává se, že první elektrárna bude v provozu v roce 2020.

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj