Co čeká uhlí po volbách?

Jak zajímavé bude uhlí pro Andreje Babiše a jeho vítězné hnutí ANO? Asi tolik, nakolik bude uhlí zajímavým politickým tématem. Ale byznys by také nemusel přijít zkrátka.

Politologové a političtí komentátoři nyní spekulují o pravděpodobném složení nové vlády. My se po jejich vzoru můžeme pokusit luštit otázku, zda a jak by se těmito volbami mohl změnit přístup nové politické reprezentace k uhlí v české energetice. A naši úvahu lze s ohledem na volební výsledek zúžit na postoj lídra vítězné strany – Andreje Babiše. Jak se bude Babiš vůči uhlí vymezovat? Jaký má na uhlí vlastně názor? Hledejme odpověď v minulosti.

Čtěte také:
Hlinomaz: Uhlí jako strategická rezerva
K uhlí je třeba přistupovat opatrně

Podívejme se nejprve, jaká témata byla pro Andreje Babiše většinou důležitá? Obecně lze říci, že jeho pozornost si získala spíše témata, která mu byla nějakým způsobem prospěšná. Buď měla vztah k jeho podnikatelským aktivitám a jeho byznysu, nebo se mohla týkat jeho politických aktivit a cílů.

V prvém případě není uhlí pro budoucího předsedu vlády až tak důležité. Mnohem zajímavější je bionafta, a to tzv. první generace, na jejíž produkci v Česku má Babiš podíl.

V druhém případě nabídlo uhlí mnohem více. Ať již těžení limity nebo problémy OKD byly dostatečně zajímavá a silná témata, aby jimi potrápil politické protivníky. Andrej Babiš se nemálo zviditelnil, když se postavil proti prolomení těžebních limitů hnědého uhlí, které podporovala konkurenční ČSSD. Později s úspěchem kritizoval privatizaci OKD a byl výrazným oponentem státní pomoci této společnosti, aby pak po vyřazení sociálně demokratického ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka prosadil účast státní společností společnosti Prisko spadající pod Babišovo ministerstvo financí.

Na základě výše uvedeného lze spekulovat, že téma těžby a využití uhlí může být z pohledu Babiše spíše neutrální, stranou jeho pozornosti. To by mohlo platit jen do okamžiku, kdy by se ukázalo, že uhlí může být zajímavým politickým argumentem a nástrojem.

Na uhlí by mohl Babiš narazit spíše ve spojení s energetickou společností ČEZ, například v souvislosti s elektrárnou Počerady. Ne uhlí, ale ČEZ a jeho možné rozdělení na dvě nebo více společností se může ocitnout v popředí zájmu, neboť může přinést příležitosti v byznysu i politice. Že by ale Počerady přestaly vyrábět elektřinu z uhlí, to nehrozí.

Tolik asi krátký odhad, jak by to mohlo být se vztahem Andreje Babiše a uhlí. Ale kdo ví, politici umějí překvapit.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Sen každého kluka z pískoviště
V lomu našli pravěký strom starý 20 milionů let
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu