Doba čtení:2 m, 35 s

Slunečné letní dny a dlouhý denní svit vybízejí k otázce, jak se daří výrobě elektřiny z fotovoltaických elektráren, které v takových podmínkách musí mít hotové žně. Průběh výroby toto očekávání skutečně potvrzuje, viz. graf č.1. Výroby elektřiny z fotovoltaik vykresluje „kopec“ s vrcholem kolem dvanácté hodiny (pardon třinácté hodiny letního času), kdy intenzita svitu vrcholí a jeho paprsky dopadají na sluneční panely v kolmém směru. Jen samotný vrchol křivky je trochu rozčepýřený, jak přes naše území přeběhla nějaká oblačnost.

Ideální tvar generace elektřiny z fotovoltaiky si lze ukázat na příkladu loňského 19.června (graf č.2), což byl den s nejdelší dobou slunečního svitu v minulém roce. Oblá křivka, jak ji vykresluje graf převzatý ze stránek ČEPS a.s., připomínající obrácenou parabolu zároveň ukazuje, čeho jsou a nejsou fotovoltaické elektrárny schopny; elektřinu musíme brát, právě když svítí slunce. V okamžiku nejsilnější výroby představují fotovoltaické elektrárny něco kolem 12 až 14% výroby z celého energetického mixu v České republice, před úsvitem a po setmění je to nula. Zamračená obloha výrobě také nesvědčí.

Čtěte také:
Do vedení ČEPS míří Babišův muž
Kvůli podpoře OZE se zhroutí euro

Není divu, že tento nestálý zdroj elektřiny je (musí být) doplněn elektřinou z jiných zdrojů, které pomohou vykrýt místa, kde fotovoltaická elektřina chybí, což je obvykle na začátku a naopak v závěru pracovního dne. Proto jsou v tento okamžik připojovány do sítě například vodní elektrárny, viz modré „pohoří“ v grafu č.1.

Podobně nestálá je výroba elektřiny ve větrných elektrárnách, změny jsou ale obvykle pomalejší. Sedmého června tohoto roku tolik nefoukalo a výroba je nízká (viz graf č.1), ale vloni 29.října byl den s nejvyšší intenzitou větru. Graf č.3, opět převzatý z ČEPS a.s., zobrazuje asi největší výkony, kterých jsme zatím s kapacitou našich větrných elektráren schopni, pokud to opravdu fouká.

Buď jak buď, celková výroba elektřiny, přesněji složení využívaných výrobních zdrojů, poskytuje stále stejný obrázek na výrobu elektřiny (viz graf č.4) s. Lze jen zopakovat, že pokrytí domácí spotřeby i exportu elektřiny stojí minimálně ze tří čtvrtin na výrobě v uhelných a jaderných elektrárnách a ještě s nějakým tím příspěvkem plynových a paroplynových elektráren. A hned tak se to nemůže změnit.

Graf č.1: Výroba elektřiny ve vybraných zdrojích v průběhu dne 7.červena 2018.

Zdroj: ČEPS a.s.

Graf č.2: Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů během dne 19.června 2017 – v den s nejdelším slunečním svitem roku

Zdroj: ČEPS a.s.
Pozn.: VTE = větrné elektrárny, FVE = fotovoltaické elektrárny

Graf č.3: Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů během dne 29.října 2017 – v den s největší silou větru v roce.

Zdroj: ČEPS a.s.
Pozn.: VTE = větrné elektrárny, FVE = fotovoltaické elektrárny

Graf č.4: Struktura výroba elektřiny během dne 7.červena 2018.

Zdroj: ČEPS a.s.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech

 

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa