Další bitva o limity proběhne na tripartitě

Mládek Sobotka_compressed

Čeká vládu na tripartitě tuhý boj? Foto: vlada.cz

V pondělí 27. července se uskuteční další zasedání Rady hospodářské a sociální dohody ČR, tedy tzv. tripartity. Jedním z klíčových bodů jednání bude i návrh ministra průmyslu a obchodu Mládka (ČSSD) na prolomení limitů těžby hnědého uhlí. Lze čekat ostrou výměnu názorů.

Mládek na konci června zveřejnil svůj návrh řešení, podle kterého by měla vláda ještě letos rozhodnout o prolomení limitů na lomu Bílina, kde těží Severočeské doly ze Skupiny ČEZ. Rozhodnutí o prolomení limitů na lomu ČSA, kde těží Severní energetická, navrhuje ministr odložit až do roku 2020. Na rozhodování o další těžbě uhlí bude mít vliv také prodloužení životnosti jaderné elektrárny Dukovany. Podle informací serveru iUHLI.cz by se o limitech mělo definitivně rozhodnout v září, vláda má totiž naplánováno výjezdní zasedání do Ústeckého kraje.

Mládkův návrh vyvolal protichůdné reakce. Zatímco analytici jej považují za rozumný kompromis, od lokálních politiků i ekologických aktivistů sklidil ministr kritiku. „Rozhodovat o prolomení limitů nejdřív v roce 2015 a pak znovu v roce 2020 je ještě absurdnější, než celá debata, která se o již jednou uzavřeným rozhodnutím vlády z roku 1991 uskutečnila. Mládek předložil polovičaté řešení, které nechává Jiřetínské na dalších pět let v obrovské nejistotě – firmy ani živnostníci nevědí, zda se jim vyplatí investovat, obyvatelé nevědí, zda si můžou nechat opravit střechu, lidé jsou znejišťováni v tom, zda v Jiřetíně mají chtít žít,“ uvedl v reakci na Mládkův návrh například starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt (SZ).

Reakce na Mládkův návrh si přečtěte zde:
Analytici: Mládek navrhl rozumný kompromis
Teplárenské sdružení: Jen Bílina nestačí
Odborář: Ať si Buřt otevře obálku

Procházka růžovým sadem nečeká Mládkův návrh ani jednání tripartity. Při projednávání limitů v únoru letošního roku byla diskuse velmi vyhrocená. Vláda se dočkala kritiky za nepřipravenost. Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly byl materiál, který tehdy na jednání tripartity odboráři obdrželi, nejslabší, jaký kdy dostali. Odboráři i zástupci zaměstnavatelů se vyslovili jasně pro plné prolomení limitů.

Hnědé uhlí je naprosto zásadní surovinovou strategii této země. Je to naše největší bohatství a bylo by hrubou chybou, když neprolomíme limity, abychom dováželi miliony tun uhlí,“ uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Mohlo by vás zajímat:
Vláda nebyla na diskuzi připravena
Bílina letos, o lomu ČSA až v roce 2020