Další bývalý důl bude přístupný veřejnosti

Nevřeň_nevren_cz_compressed

Kaolinový důl v Nevřeni je dnes oficiálně nepřístupný, znalci okolí však vědí, kudy se dostat dovnitř. Foto: nevren.cz

Bývalé doly se často stávají atraktivní turistickou atrakcí. Další z nich, tentokrát kaolinový, by se veřejnosti mohl otevřít v Nevřeni na Plzeňsku.

Obec si nechala zpracovat statický posudek, podle předběžného stanoviska by však zpřístupnění mělo být možné. Dnes je důl oficiálně nepřístupný, lidé, kteří vědí o tom, kde se vchod do podzemí nachází, se dovnitř dostanou bez problémů.

Čtěte také:
Stěny bývalého dolu oživí videomapping
Sláva krušnohorského hornictví je ve Štrasburku

V okamžiku, kdy budeme mít v ruce posudek, bude záležet především na celkových nákladech,“ řekla MF Dnes starostka obce Štěpánka Bejčková a dodala, že z tohoto důvodu nelze předpokládat, že by se kaolinový důl mohl otevřít ještě letos. Náklady očekává v řádu milionů korun, taková částka se v rozpočtu obce s necelými třemi sty obyvateli najde stěží. „Zřejmě bychom žádali o nějakou dotaci,“ uvedla Bejčková.

Hlavní bude vybudovat vstupní portál. To, jak je vstup zabezpečen dnes, vede k tomu, že jej neustále někdo ničí. Touha lidí podívat se dovnitř je obrovská,“ popsala Bejčková. Dalším úkolem bude odvětrání dolu. Je možné, že se důl bude zpřístupňovat po částech. „Relativně jednoduše se dá důl základně zabezpečit. Jednou z variant je ho otevřít v minimálním rozsahu a postupně na něm pracovat dál,“ naznačila starostka.

Kaolinový důl v Nevřeni byl v provozu v letech 1870 až 1897, zdejší kaolin nebyl moc kvalitní, proto se od těžby rychle upustilo. Kaolin se používal k výrobě hrubšího porcelánu. Na místě se dodnes dochovaly chodby, z nichž některé mají výšku až 18 metrů a šířku šest metrů. Na stěnách jsou viditelné známky po ručním kopání a na stropě jsou černé skvrny, pravděpodobně stopy po očouzení karbidovými lampami. V dole jsou dnes k vidění také umělecká dílka, která vytvořili návštěvníci dolu.

Mohlo by vás zajímat:
Hornické muzeum v Krásně otevřelo brány
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
Opuštěné hornické město láká turisty