Další jaderné trable, tentokrát v Dukovanech

Jaderná elektrárna Dukovany. Foto: ČEZ

V Jaderné elektrárně Dukovany budou neplánovaně odstaveny dva výrobní bloky kvůli kontrole svárů. Produkce elektřiny tak klesne na polovinu, od 28. srpna je mimo provoz i další ze čtyř bloků, napsal server IHNED.cz.

Zároveň stojí i jeden z temelínských bloků. V České republice tak bude podle firmy ČEZ chybět více než polovina výrobních kapacit jaderných elektráren. Nedostatek elektřiny v ČR podle mluvčí skupiny ČEZ Barbory Půlpánové nehrozí. “Odstavované bloky Dukovan budou nahrazeny najetím našich dalších zdrojů,” uvedla Půlpánová.

Čtěte také: Temelín stojí, Česko nemá proud

„Odstávky potrvají dva až tři týdny,“ řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Blok číslo dva už ve čtvrtek začínají operátoři odpojovat od sítě a během pátku začnou odstavovat také třetí blok. Jaderná elektrárna Dukovany má výkon 2000 megawattů. Pokrývá pětinu celkové spotřeby elektrické energie v ČR.

Dukovanská elektrárna je v provozu 30 let. Současná desetiletá licence končí k letošnímu 31. prosinci. Licenci pro provoz druhého bloku má ČEZ do konce roku 2016 a u zbývajících dvou bloků současné povolení vyprší 31. prosince 2017.

Mohlo by vás zajímat:
Sázka na jádro? Noční můra české energetiky!
Vyhraje bitvu jádra s uhlím nakonec plyn?
O uhlí z lomu ČSA rozhodnou Dukovany