Doba čtení:1 m, 19 s
Obě české jaderné elektrárny čelí v posledních měsících technickým problémům. Foto: wikipedia.org

V Jaderné elektrárně Dukovany energetici neplánovaně odstavují čtvrtý blok, aby mohli opravit závadu způsobující únik neradioaktivní vody ze sekundární části elektrárny.

Podle dosavadních předpokladů by délka odstávky měla být v řádu dnů, řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Výkon bloku začala elektrárna snižovat už v úterý večer. Zbývající tři bloky Dukovan jsou v plném provozu.

Čtěte také:
Ozonu nejvíc škodily Dukovany
Před 30 lety byl spuštěn čtvrtý blok v Dukovanech

Výkon čtvrtého bloku energetici snižovali od úterních 22:00, po kontrole se pak rozhodli blok odstavit. „Potvrdil se únik čisté neradioaktivní vody ze sekundární části elektrárny,“ uvedl mluvčí. Víc vody se objevilo v záchytném drenážním systému, který je monitorován. Podle mluvčího jde o menší zvýšení objemu vody. Konkrétní závadu ale mohou technici zjistit, až se vychladí blok.

Dukovany s celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů pokrývají pětinu celkové spotřeby elektrické energie v ČR. Poslední letošní plánovaná odstávka tam skončila minulou sobotu, týkala se bloku číslo tři. V tiskové zprávě pak ředitel dukovanské elektrárny Miloš Štěpanovský uvedl, že tím také skončilo náročné období několikaměsíčních odstávek, spojených především s přípravami elektrárny na další dlouhodobý provoz.

U dukovanských bloků tři a čtyři žádá firma ČEZ Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) o nové povolení k jejich provozu, protože nynější desetileté licence skončí na konci roku. Pro bloky jedna a dvě už ČEZ od SÚJB nové povolení k provozu získal.

Mohlo by vás zajímat:
Polský Krakov otestuje modré uhlí
Podvalník prověřil i tank
Caterpillar vymýšlí bagry budoucnosti