Další sokolíci se vylíhli na komíně teplárny

Dnes žije na území ČR zhruba osmdesát párů sokola stěhovavého. Ilustrační foto: ČEZ

Na komíně komořanské teplárny u Mostu se vylíhla tři sokolí mláďata. Ornitolog Václav Beran dvě samičky a samečka kriticky ohroženého dravce okroužkoval. Informovala o tom Miloslava Kučerová, mluvčí společnosti United Energy, která teplárnu provozuje.

Budka je umístěna na ochozu komína od roku 2014. Vylíhlo se tu už 18 mláďat, včetně těch letošních. „Letos si sokoli dávali se zahnízděním trochu na čas, což bylo ovlivněno především počasím,” uvedl ornitolog. Mláďata jsou podle něj poměrně velká a rostou jim letky. „Kdybychom nahoru vystoupali o několik dní později, vylétli by z hnízda a už bychom je okroužkovat nestihli. Sokolíci jsou ve výborné kondici a bylo vidět, že potravy mají dostatek. Čím jsou starší, tím jsou samozřejmě agresivnější. Hlavně nejstarší samička se dost bránila,” uvedl Beran.

Čtěte také:
Uhelné sklady se změnily k nepoznání
Z odpadu kávového průmyslu lze vyrobit elektřinu

Mláďata dostala odečítací kroužek, který je možný sledovat i dalekohledem až na 150 metrů, pokud si sokol dobře sedne, případně z fotopastí. „Oba rodiče jsou také značení a podle kombinace kroužků soudím, že jsou z Německa. Ale zatím se je nikdy nepodařilo odečíst, takže úplně potvrdit to nemohu. Pravděpodobně se však jedná o stále stejný pár,” doplnil Beran.

Ornitolog už letos kroužkoval mláďata na komíně elektrárny v Ledvicích, kde se také vylíhla tři. Sokoli pravidelně hnízdí také v litvínovské chemičce a v Národním parku České Švýcarsko.

Sokol stěhovavý se dožívá až dvaceti let a na svá oblíbená hnízdiště se vrací celý život. Z české krajiny sokoli vymizeli v 70. letech minulého století kvůli nadměrnému používání pesticidů v zemědělství. Opětovně se začali objevovat na konci 80. let. Na přelomu tisíciletí se v Česku vyskytovalo již zhruba dvacet párů. Dnes díky přísné ochraně žije na území ČR zhruba osmdesát párů sokola stěhovavého.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Běloruský gigant Belaz 75710