Designéři BMW představili nakladač budoucnosti

Bagr s rypadlem má těžiště nízko nad terénem, což zajišťuje stroji výbornou stabilitu a manévrování. Foto: John Deere

Na letošním veletrhu Conexpo NOC/AGG v Las Vegas, který se zaměřuje na inovace ve všech průmyslových odvětvích, představilo vývojové středisko BMW DesignWorks ve spolupráci s výrobcem zemědělských a stavebních strojů John Deere vizi rypadla-nakladače blízké budoucnosti.

Budoucí stroje budou čelit různým technologickým a digitálním výzvám a věříme, že náš stroj na to bude připraven,“ řekl prezident BMW DesignWorks Oliver Heilmer.

Čtěte také:
CAT a Trimble spojí síly
Caterpillar snížil odhad tržeb a zisků

Model budoucího rypadla-nakladače překvapil na první pohled široce prosklenou kabinou umožňující maximální výhled, robustní konstrukcí a pneumatikami bez vzduchu. Experti John Deere a BMW DisignWorks si stanovili základní cíle: snížit hmotnost o 20 procent a dopad na životní prostředí o 10 procent, snížit náklady na výrobu, zlepšit uživatelské prostředí a zajistit mnohostranné využití stroje.

Základem poměrně robustního stroje je vnější kostra, tzv. exoskelet vyrobený z lehkých kovových slitin. To zajišťuje nižší hmotnost i nižší zátěž životního prostředí při výrobě. Stroj má být poháněn blíže nespecifikovaným hybridním motorem, kola jsou opatřena pneumatikami bez vzduchu a řízena elektrickým posilovačem.

Bagr s rypadlem má těžiště nízko nad terénem, což zajišťuje stroji výbornou stabilitu a manévrování. Kabina včetně sedadla a ovládacích prvků je řešena tak, aby obsluha byla co nejvíce chráněna při převrácení stroje. Z kabiny je výborný výhled do všech stran a díky speciálním pneumatikám je i méně otřesů a vibrací.

Vývojáři tohoto buldozeru budoucnosti plánují bohaté vybavení funkcemi, které zlepšují komunikaci obsluhy s vedoucím stavby, samy kontrolují termíny servisu jednotlivých dílů a tím urychlují a zjednodušují údržbu. V kabině je množství interaktivních ovládacích prvků. Studie rypadla-nakladače vyniká i zajímavým designem.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků