Deutsche Bank pod palbou ekologů kvůli uhlí

Deutsche Bank. Foto: wikipedia.com

Deutsche Bank dala od roku 2009 na uhelné projekty téměř 14 miliard dolarů. Foto: wikipedia.com

Německá ekologická organizace Urgewald odsoudila Deutsche Bank kvůli financování uhelného průmyslu. Aktivistům vadí, že banka investovala miliardy eur do sektoru, který podle nich poškozuje klima.

Pokud finanční svět bere vážně Pařížskou smlouvou o ochraně klimatu, musí pomoci utlumit roli uhlí co možná nejrychleji. Zatímco mnohé banky a investoři oznámili v loňském roce konkrétní činy na opuštění uhelné cesty, u Deutsche Bank nevidíme ani náznaky, že by se k něčemu podobnému chystala. Žádáme proto o okamžité vytvoření strategie odklonu od podpory uhlí,“ řekl zástupce organizace Urgewald Sebastian Rötters.

Čtěte také:
Němci krvavě platí za energetickou revoluci
Topolánek: Nenásledujme sebevražedné Německo

Aktivisty znepokojila výše finančních prostředků, které Deutsche Bank poskytla na podporu uhelných projektů v období mezi klimatickými konferencemi v Kodani a v Paříži. Podle analýzy ekologů mělo jít v letech 2009 až 2014 údajně o téměř 14 miliard dolarů. Deutsche Bank je tak na sedmém místě mezi světovými bankami, které podporovaly uhelný průmysl. Nejvyšší částku, konkrétně necelých 20 miliard dolarů poskytla Citigroup, následují JPMorgan Chase, Royal Bank of Scotland, BNP Paribas a Bank of America. Celkem podle ekologů banky v uvedených pěti letech nalily do uhelných projektů 257 miliard dolarů.

Zdroj: Urgewald.org

Zdroj: Urgewald.org

Mohlo by vás zajímat:
Analytici: Němci s uhlím počítají
Německá Energiewende ohrožuje chudé
Teplárenské sdružení: Jen Bílina nestačí