
Přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé stráně vloni obdivovalo 88 756 turistů a studentů. Snížení počtu návštěvníků zhruba o 10 tisíc šlo na vrub loňských rozsáhlých oprav elektrárny, které zajistily modernizaci, prodloužení provozu i zlepšení výkonu.
Z uvedeného počtu absolvovalo více než 33 tisíc zájemců exkurzi v podzemních útrobách elektrárny, dalších bezmála 56 tisíc lidí se nechalo vyvézt lanovkou k horní nádrži. „Na nižší počet návštěvníků mělo vliv také to, že jsme kvůli opravám museli odmítat odborné exkurze. Ty tvoří studenti technických škol nebo zaměstnanci firem, kteří se chtějí seznámit s provozem elektrárny podrobněji a bereme je i do míst, kam se běžné skupiny turistů nebo žáků nedostanou,“ vysvětlil šéf elektrárny Vítězslav Chmelař.
Čtěte také:
Nechal se ČEZ v Bulharsku oškubat jak slepice?
Babiš chce vysvětlit bulharskou transakci ČEZ
Elektrárna Dlouhé stráně, jejíž strojovna i další technologie jsou pod zemí, slouží jako obrovský akumulátor elektrické energie. V energetické soustavě má funkci při využití přebytku energie, která se používá pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, a především v období nedostatku energie, kdy elektřinu naopak vyrábí a prodává za vyšší cenu. Stále větší význam elektrárny rovněž spočívá ve vykrývání nestabilních dodávek z obnovitelných zdrojů energie.
Unikátní záběry elektrárny zveřejnil ČEZ v rámci série virtuálních prohlídek svých elektráren na webu www.virtualniprohlidky.cez.cz. Podrobnosti o exkurzích i objednávkový formulář najdou zájemci na webu www.dlouhe-strane.cz.
Mohlo by vás zajímat:
V Brazílii nalezli obří smaragd za 10 miliard korun
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme