Do boje o Vattenfall vstoupil i Tykač

Hnědouhelná elektrárna Lippendorf. Foto: Vattenfall – Kathrin Rößler

Do hry o německá aktiva švédského státního koncernu Vattenfall vstoupil další český subjekt. Podle informací serveru iUHLI.cz je mezi zájemci také společnost Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal, spojená se jménem finančníka Pavla Tykače.

Základní informační materiál o prodávaných aktivech už máme k dispozici od Citibank, která má tento projekt na starost. Vzhledem k mimořádnému rozsahu transakce jsme požádali o spolupráci také Elektrotechnickou fakultu ČVUT, s níž dlouhodobě spolupracujeme,“ uvedl David Vidomus, vedoucí komunikace Czech Coal Group. Podle něj nyní skupina čeká na pozvánku do procesu due diligence, který jí umožní provést komplexní audit a hloubkovou prověrku prodávaného podniku.

Vršanská uhelná má rámcově předjednáno financování. „Pokud budeme pozváni do další fáze, nejdříve se podrobněji seznámíme s prodávanými aktivy. Podle výsledků se pak rozhodneme, jestli konkrétní nabídku na jejich odkup podáme, nebo ne,“ doplnil Vidomus.

Zájem o hnědouhelné lomy a návazné elektrárny s výkonem více než 8 tisíc megawattů a vodní elektrárny o dalším výkonu okolo 3 tisíc megawattů už dlouhodobě avizuje energetická skupina ČEZ.

Čtěte také: Šéf ČEZ: Vattenfall nás zajímá

Delší dobu se pak spekulovalo také o zájmu skupiny EPH, kterou ovládá Daniel Křetínský. Ten oficiálně svůj zájem potvrdil nedávno, když oznámil, že se na společném postupu dohodl se skupinou PPF. Podle médií by dalšími zájemci o majetek Vattenfallu mohly být investiční skupiny Blackstone, CVC, Macquarie a KKR.

Čtěte také: Kellner & Křetínský: Těžký kalibr na Vattenfall

Zájem prodat svá hnědouhelná aktiva  v Německu oznámil švédský státní koncern Vattenfall loni v říjnu. Kupce by rád našel do konce letošního roku, samotný prodej by se měl uskutečnit začátkem roku 2016.

Vattenfall chce prodat čtyři  hnědouhelné doly a elektrárny o celkovém výkonu více než 8000 megawattů. Zároveň prodává v odděleném tendru východoněmecké elektrárny s výkonem kolem 3000 megawattů. Švédové chtějí prodat elektrárny Boxberg, Jänschwalde, Schwarze Pumpe and Lippendorf blok R a hnědouhelné lomy Jänschwalde, Chotěbuz-Sever, Welzow-Jih, Nochten a Reichwalde.

Mohlo by vás zajímat:
Vattenfall chce najít kupce do konce roku