Do Česka přijede americký ministr energetiky

Americký ministr energetiky Rick Perry. Foto: wikipedia.org Ken Shipp United States Department of Energy

Americký ministr energetiky Rick Perry dorazí tento týden na návštěvu střední a východní Evropy. Během ní navštíví Českou republiku, Ukrajinu, Polsko a Maďarsko. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa se těmto zemím snaží nabídnout americké uhlí a alternativu k ruskému zemnímu plynu.

Perry se zástupci jednotlivých zemí bude jednat o jaderné energetice, kybernetické bezpečnosti a dovozu zkapalněného zemního plynu (LNG), uvedlo podle agentury Reuters ministerstvo energetiky USA ve čtvrteční tiskové zprávě.

Čtěte také:
USA k nám přesunou úřad pro energetiku
USA zvažují úpravu základen pro vývoz uhlí a plynu

V Česku má americká společnost Westinghouse zájem o stavbu nových jaderných bloků. Do Prahy se ze Sofie stěhuje evropský regionální úřad amerického ministerstva energetiky.

Trumpova vláda hledá nová odbytiště pro uhlí, protože jeho spotřeba v USA klesla na nejnižší úroveň od roku 1983 kvůli uzavření uhelných elektráren. V červenci 2017 se ukrajinská společnost Centrenergo s USA dohodla na nákupu 700 tisíc tun amerického uhlí.

Polská plynárenská společnost PGNiG zase bude nakupovat zkapalněný zemní plyn od americké firmy Venture Global LNG. Varšava se snaží snížit svoji závislost na dodávkách plynu z Ruska, nicméně LNG je dražší, protože do jeho ceny se promítají náklady na dopravu i na zkapalnění.

Mohlo by vás zajímat:
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Parkovací asistent bude i pro důlní obry
Prašnost v lomu snižuje i mlžná stěna