Doba čtení:1 m, 14 s

komentare_iuhli_800x600Čísla o vývoji obchodu se zahraničím v položce surového železa a oceli ukazují, že přebytek dovozu nad vývozem v posledních třech letech postupně vzrůstá. Hutnictví přitom tvoří hlavní poptávku po koksu, resp. koksovatelném uhlí.

I když přebytek dováženého železa nepředstavuje z pohledu minulosti nějaký dramatický pohyb, za pět měsíců tohoto roku je to meziroční nárůst o více jak 15 procent. Konkrétní čísla naleznete v grafu celkového dovozu a vývozu železa a oceli, který je uveden níže.

Čtěte také:
Hutní průmysl bude uhlí potřebovat
AWT vozí mnohem méně uhlí z OKD

Je to nepochybně známka rostoucí konkurence domácímu hutnímu a ocelářskému průmyslu, ale i rostoucí tuzemské spotřeby v poslední době.

Český hutní a ocelářský průmysl nemá velké problémy s uplatněním své produkce na trhu, alespoň tak lze odvozovat z vývoje jeho výroby, která až na mírná zakolísání již neklesá, ale spíše mírně nabírá na objemu.

Tuzemští výrobci si více stěžují na cenový tlak, který s rostoucím dovozem přichází a mohl by dělat větší problémy v budoucnu. Sektor by si tedy zasloužil určitou pozornost a ochranu, což nabývá na významu, když si uvědomíme, do jakých potíží se dostalo OKD.

Graf: Čtvrtletní objemy tuzemského dovozu a vývozu surového železa a oceli
Graf: Čtvrtletní objemy tuzemského dovozu a vývozu surového železa a oceli. Pozn.: Jde o soubornou položku obsahující jak obcd se surovým železem a ocelí, tak s již s válcovanými produkty atd.

Mohlo by vás zajímat:
Parkovací asistent bude i pro důlní obry
Prašnost v lomu snižuje i mlžná stěna
Rypadlo převáželi šest dnů