Dodavatelů energií v Česku bude ubývat

Analytik Jiří Gavor do budoucna očekává mírný pokles celkového počtu tuzemských dodavatelů energií. Foto: iUHLI

Dodavatelů energií v Česku bude v nadcházejících letech postupně ubývat, trh se bude konsolidovat. Shodli se na tom analytici. Na českém trhu podle nich působí 70 až 80 dodavatelů, přičemž každý rok několik z nich činnost ukončí a někteří naopak přibudou.

Analytik společnosti ENA Jiří Gavor řekl, že do budoucna očekává mírný pokles celkového počtu tuzemských dodavatelů energií. “Pro vznik nových obchodníků je příznivý trh s klesajícími cenami komodit, jak tomu bylo mezi lety 2011 až 2016. To v nejbližší budoucnosti neočekávám, ceny komodit budou naopak spíše růst. Přesto jsem si jist, že na českém trhu bude zachována dostatečná úroveň konkurence, v tomto směru se ČR může měřit s vyspělými západními trhy,” uvedl Gavor, který působí i jako výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií.

Čtěte také:
Hrabák: Hrozí dopady do energetické bilance státu
„Očišťování“ energetiky je zatím jen lež

Podobný trend očekává Ondřej Schmidt z portálu Ušetřeno.cz. “Očekáváme, že ke slučování firem na energetickém trhu bude docházet i nadále,” uvedl. Míní, že počet takzvaných alternativních dodavatelů bude nicméně i v dlouhodobém horizontu přesahovat několik desítek. Tyto firmy podle něj představují konkurenci pro dominantní dodavatele především svou cenovou politikou. “Jsou tak u lidí velmi oblíbené,” dodal.

Mezi dominantní dodavatele patří u elektřiny ČEZ, E.ON a Pražská energetika, u plynu innogy, E.ON a Pražská plynárenská. Největším alternativním dodavatelem je podle statistik Operátora trhu s elektřinou (OTE) společnost Bohemia Energy, lídr stejnojmenné skupiny.

Firma na konci letošního června dodávala elektřinu více než 400.000 a plyn téměř 200.000 odběratelů. Druhý největší alternativní dodavatel, Centropol Energy, dodával ve stejné době elektřinu asi 250.000 a plyn téměř 60.000 zákazníků. Data OTE nezahrnují přesné počty zákazníků dominantních dodavatelů, k dispozici jsou tak údaje samotných firem. ČEZ, který je největším tuzemským dodavatelem elektřiny, například uvádí, že v Česku dodává elektřinu a plyn 2,7 milionu koncových zákazníků.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje