Doosan Škoda Power oživí elektrárnu v Botswaně

Doosan Škoda Power oživí „elektrárnu duchů“ v Botswaně

Doosan Škoda Power oživí „elektrárnu duchů“ v Botswaně. Foto: doosanskodapower.com

Společnost Doosan Škoda Power získala kontrakt na dodávku turbosoustrojí o výkonu 38 megawatt (MW) do uhelné elektrárny Morupule A v africké Botswaně. Spolu se svou mateřskou společností Doosan Heavy Industries jako EPC kontraktorem se bude podílet na obnově „elektrárny duchů“, jak ji místní obyvatelé nazývají.

V minulosti pokrývala elektrárna v Morupule až 80 procent botswanské spotřeby elektřiny. Její provoz byl ukončen v roce 2013, kdy byla spuštěna nová elektrárna Morupule B. Ta však nemá dostatečný výkon na pokrytí rostoucí poptávky po energii v zemi.

Čtěte také:
VIDEO: O tomhle nakladači budete snít
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů

Projekt obnovy 132 megawattové elektrárny Morupule A kompletně zajišťuje korejský Doosan, což reprezentuje mimo jiné retrofit stávajících parních turbín 3×33 MW. Plzeňská Doosan Škoda Power dodá na původní základ novou turbínu s generátorem jako náhradu za čtvrtou jednotku, která byla poškozena. Investorem projektu je botswanská státní energetická společnost BPC.

Tomuto technicky náročnému řešení na míru předcházelo několik týdnů skenování strojovny elektrárny laserovým zařízením odborníky z Doosan Škoda Power. „Využíváme naše odborné znalosti z oblasti retrofitů a modernizací parních turbín získaných na obdobných projektech ve Finsku, Francii, Bangladéši a Mexiku,“ říká obchodní manažer Doosan škoda Power Štěpán Svoboda.

Svoji první turbínu v subsaharské Africe plánuje plzeňská firma uvést do provozu již v roce 2017.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Liebherr – Vzpoura strojů