Doba čtení:2 m, 21 s
Vývoj nového kloubového sklápěče byl inspirován poptávkou zákazníků. Foto: Doosan

Jednou z několika světových premiér značky Doosan na veletrhu Bauma 2022 je uvedení jejího nového 4×4 kloubového sklápěče (ADT). Novinka DA45-7 s pohonem 4×4, která doplňuje velmi úspěšné modely s pohonem 6×6, bude konkurovat pevným sklápěčům (RDT) ve třídě 40 tun.

Řada kloubových sklápěčů Doosan nabízí kromě DA45-7 i modely DA30-7 a DA45-7 s užitečným zatížením 28 a 41 tun. Na novém 4×4 kloubovém sklápěči je přední část podvozku a kabina stejná jako u původního modelu 6×6, přičemž úpravy byly provedeny na zadní jednotce sklápěče. Model 4×4 DA45-7 s převodovkou ZF EP8-420 je dvounápravový kloubový sklápěč s dvojitými koly vzadu a se sklápěcí částí podobnou té na pevném sklápěči ve třídě 40 tun.

Díky vynikající ovladatelnosti v obtížných podmínkách náš nový kloubový sklápěč předčí svoji konkurenci z řad pevných sklápěčů. Jednoduše toho zvládá mnohem více,“ uvádí Beka Nemstsveridze, produktový manažer pro kloubové sklápěče Doosan.

Doosan přidává nové funkce a příslušenství

Kromě lepšího výkonu v podmínkách, které jsou pro pevné sklápěče obtížně zvládnutelné, má nový 4×4 kloubový sklápěč DA45-7 šířku menší než 4 m (aby nebyla nutná speciální přeprava), a dále lepší poloměr otáčení než srovnatelná konkurence. Kratší poloměr otáčení a konstrukce jednotky zadního sklápěče, která je lépe přizpůsobená pro přepravu plochých a těžkých kamenů, přináší výhody zvláště v těžebním průmyslu a při stavbě tunelů.

Tyto rostoucí trhy zahrnují průkopnické krátkodobé těžební projekty, práci v lomech a smluvní těžební průmysl, zejména v jižní Africe, Spojeném království a Austrálii. Velkými uživateli kloubových sklápěčů jsou také dodavatelé staveb a hromadných zemních prací, kteří se podílejí na silnicích, přehradách, letištích, skládkách a rozvojových projektech.

Doosan představil pět nových kolových nakladačů

Vývoj našeho 4×4 kloubového sklápěče byl inspirován poptávkou zákazníků a nový 4×4 kloubový sklápěč dokáže uspokojit tržní požadavky po celém světě tím, že zákazníkům se specifickými potřebami nabízí řadu konkrétních výhod. Takový stroj může být například schopen prodloužit těžební sezónu, která se běžně musí na určitou dobu zastavit kvůli období dešťů,“ uvádí Beka Nemstsveridze.

Shrnutí výhod:

  • 4×4 kloubový sklápěč dokáže vystoupat do strmějších svahů než ekvivalentní pevný sklápěč
  • 4×4 kloubový sklápěč funguje lépe než pevný sklápěč ve vlhkých a kluzkých podmínkách
  • V silném dešti možná budou muset pevné sklápěče zastavit práci – 4×4 kloubový sklápěč od společnosti Doosan nikoli
  • Díky krátkému poloměru otáčení pracuje 4×4 kloubový sklápěč efektivně na menších prostorech
  • Dvounápravová konstrukce 4×4 kloubového sklápěče narušuje terén méně než konfigurace 6×6

Nový 4×4 kloubový sklápěč DA45-7 byl vyvinut v závodě Doosan ADT v Elnesvågenu poblíž Molde v Norsku. Kromě popsaných výhod poskytuje nový sklápěč vynikající výkon pro přenášení zátěže, vysokou palivovou účinnost, lepší ovladatelnost a maximální pohodlí obsluhy, spolu se zlepšenou spolehlivostí, trvanlivostí a sníženými náklady na údržbu a servis.