Doba čtení:2 m, 12 s
Kdo se bude v bitvě miliardářů smát jako poslední? Koláž iUHLI

Spolumajitel slovenské firmy Arca Capital Pavol Krúpa jde po krku bývalému uhlobaronovi Zdeňku Bakalovi. Své kroky i potíže popsal v rozhovoru pro časopis TÝDEN.

Během uplynulých tří let jsme podnikli mnoho kroků, podali několik trestních oznámení, žalob a řadu dalších podnětů k prošetření. A v našich činnostech za účelem dosáhnout náhrady škody ve výši více než stovky miliard korun, která byla v OKD způsobena, pokračujeme dál. Nechceme skončit jen na území České republiky. Činnost, kterou jsme tu rozběhli, používáme i v naší iniciativě v zahraničí. Už máme podány žaloby na Zdeňka Bakalu a další osoby zodpovědné za nestandardní finanční operace v OKD ve Velké Británii, ve Spojených státech, Švýcarsku či v Polsku,“ uvedl Krúpa, který věří, že může pomoci sněmovní vyšetřovací komise.

Čtěte také:
Poslancům s OKD pomohou Marvanová a Řežábek
Další podivnosti kolem bytů OKD

Před rokem a půl podal podnět na zablokování majetku Zdeňka Bakaly. Vadí mu, že se v této věci nic neděje. „Všechno jsme úřadům naservírovali takřka na stříbrném podnose, včetně soupisu Bakalova majetku, včetně souřadnic, aby si to policie mohla najít v Google mapách. Ale stále se nic neděje,“ uvedl slovenský miliardář, který zároveň tvrdí, že se řada lidí snaží vyšetřování brzdit.

„Cítíme tu už velkou averzi proti našim snahám ze strany některých institucí, které mohou být ve spojení se Zdeňkem Bakalou a házejí nám klacky pod nohy.Jsou to i nejvyšší státní instituce, ale nechci být prozatím konkrétní. Není to tak, že by se proti nám všichni spikli, ale je tu zkrátka mnoho politiků a zástupců státu, jimž Zdeněk Bakala poskytoval finanční podporu,“naznačil Krúpa, který zároveň spekuluje, že je Bakala stále skrytým vlastníkem bytů OKD.

OKD bylo tunelováno tím, že se vyvedly všechny peníze přes dluhopisy tak, aby ve firmě zůstal minimální majetek. Pokud si teď Residomo přes byty napůjčuje peníze a pak si je vyplatí formou dividend, jde o velmi podobný scénář. Bakala se tváří, že už bytové portfolio prodal, ale je možné, že je ve vlastnictví Residoma stále nějak navázán. Jsou to domněnky, faktem ale je, že majetková struktura firmy je neprůhledná a nelze se dopátrat, kdo je skutečným vlastníkem, řekl Krúpa.

Pavol Krúpa (46)

Vystudoval Ekonomickou univerzitu v Bratislavě. S podnikáním začínal již během studií na střední škole, od poloviny 90. let obchodoval s cennými papíry a později založil investiční společnost ArcaCapital. Svého většinového podílu se loni vzdal ve prospěch jednoho ze společníků, Rastislava Veliče. Nyní drží třicetiprocentní podíl.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje