Doba čtení:2 m, 27 s
Senátor Jaroslav Doubrava. Foto: Facebook Jaroslava Doubravy

Emise je potřeba rychle snižovat, ale vítr a slunce ten problém nevyřeší, říká před hlasováním Senátu o Zákonu o ochraně ovzduší senátor Jaroslav Doubrava.

„Solární a větrné elektrárny nikdy nebudou stabilními zdroji energie,“ je přesvědčený ústecký senátor Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz), podle kterého jsou to jen drahé hračky. Jeho odpovědi na anketu iUHLI.cz, jejíž výsledky jsme rekapitulovali v článku zde, jednoznačně odmítají možné dominantní postavení obnovitelných zdrojů v Česku. Protože je považuje za nespolehlivé.

Ztotožňujete se s postojem poslanců? Proč ano, případně proč ne?
Naprosto a bezvýhradně. Takový návrh Pirátské strany je populistickým výkřikem. Nechci tvrdit, že pokusem ublížit našemu hospodářství, byť takto vyznívá. Ono je hezké vykřikovat o zlepšování životního prostředí, uvádět takové nesmyslné příklady a nevědět co v takovém případě dál. Podívejte se na ty tisíce letadel ve vzduch, chrlících každou hodit sta, ne-li tisíce tun škodlivin. Ty je nezajímají.

Čtěte také:
Brabec: Piráti jen papouškují Hnutí Duha
Odklon od uhlí zdraží elektřinu

Je podle vás důležitější jistota energetické nezávislosti a soběstačnosti, nebo rychlé dosažení nepodstatného snížení emisí za miliardové náklady, které se zřejmě promítne i do cen elektřiny i tepla?

Určitě pro mne je důležitější jistota dostatku energie. Bez ní dnes není schopno pracovat žádné zařízení. Rychlé dosažení snížení emisí je nutné, ale ne touto cestou. Je to cesta velmi drahá a velmi málo účinná. Z tohoto pohledu se mi jeví odkládání stavby dalších reaktorů jaderných elektráren jako velmi špatné. To je cesta ke snižování emisí!

Jsou již obnovitelné zdroje dostatečně stabilní, aby se na nich v nejbližších letech dala stavět česká, potažmo evropská energetika?

To nejsou a nikdy nebudou. Negativní jevy větrných elektráren se už začínají zjišťovat. Navíc, pominu-li jejich vzhled v přírodě, nejsme zemí, kde bychom mohli na vítr sázet a myslet si, že by to mohla být cesta dostatku elektrické energie. Stejně nestabilní sluneční elektrárny, které v podstatě odstaví několik mraků. Jsou to hračky, za které se musí držet jiné pohotovostní zdroje. Hračky, které slouží k neúměrným a nemravným ziskům, které platíme my všichni v ceně elektrické energie.

Zbývá voda a nejen pro mne je nepochopitelné tažení proti malým vodním elektrárnám ze strany některých správců vodních toků. Ale i tady je budoucnost nejistá pro výkyvy počasí. Uvědomme si sucho v loňském roce, včetně zimy. Stejná, ne-li horší je situace v letošním roce. Přesto si myslím, že právě tento zdroj je z obnovitelných zdrojů nejlépe předvídatelný. Jsem přesvědčen, že jediná správná cesta za současných podmínek je cesta jádra.

Jaroslav Doubrava (70 let)

Český politik, v letech 1998 až 2004 a opět od roku 2010 senátor za obvod č. 31 – Ústí nad Labem, bývalý starosta obce Telnice, v letech 2008 až 2016 zastupitel Ústeckého kraje, člen hnutí Severočeši.cz, do roku 2010 člen KSČM.

Mohlo by vás zajímat:
Léčivé koule už patří minulosti
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme