Drábová vysvětluje Mládkovi Dukovany

Doba čtení:1 m, 20 s

Jaderná elektrárna Dukovany. Foto: ČEZ

Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) zatím vždy v případě Jaderné elektrárny Dukovany vydal povolení k provozu na deset let. ČTK to řekla předsedkyně úřadu Dana Drábová. Prý jde o obvyklou praxi. Reagovala na vyjádření ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD), který na tiskové konferenci k těžebním limitům uvedl, že podle jeho informací není SÚJB připraven prodloužit fungování jaderných bloků v Dukovanech o dvacet let, ale pouze o deset. Napsaly Finanční noviny.

„Státní úřad pro jadernou bezpečnost bude už potřetí vydávat Dukovanům povolení na deset let,“ řekla Drábová. Dodala, že úřad se ale může rozhodnout, že na konci letošního roku, kdy bude nové povolení potřebovat první z dukovanských bloků, vydá povolení na dobu neomezenou.

Mládek upozornil, že při neprodloužení povolení pro Dukovany hrozí, že mezi lety 2025 a 2035 nebude k dispozici výkon stávajících Dukovan a plánované nové bloky ještě nebudou v provozu. „Alternativou je hledání jiných zdrojů nebo urychlení výstavby nového jaderného bloku,“ sdělil serveru iUHLI.cz analytik Petr Hlinomaz.

Čtěte: Bílina letos, o lomu ČSA až v roce 2020

„Může vzniknout velmi významný tlak, a ta elektrárna skončí svoji politickou životnost, nikoli technickou. Stávající čtyři bloky Dukovan budou mít dopracováno mezi lety 2035 a 2040, poté je rozumné počítat s tím, že půjdou „do důchodu,“ dodala Drábová.

Na deset let vydává SÚJB povolení pro i dva bloky druhé české jaderné elektrárny v Temelíně. Naposledy je vydal v letech 2010 pro první, respektive v roce 2012 pro druhý temelínský blok.

Analytici: Mládek navrhl rozumný kompromis

Sázka na jádro? Noční můra české energetiky!