Drahá elektřina děsí zákazníky i dodavatele

Těžkosti pro dodavatele nastávají nejčastěji tehdy, když svým zákazníkům slíbí nízké ceny a zafixují jim je na několik let dopředu. Foto: imagio.cz

Ceny elektřiny na trzích letí od počátku roku strmě vzhůru. Naposledy byla elektřina takto drahá na podzim 2012. Na zdražování nedoplácí jen zákazníci, ale i dodavatelské firmy.

Minulý týden například začalo insolvenční řízení se společností OneEnergy&One Mobile. Jednalo se o jednu z nejrychleji rostoucích firem na trhu, která dodávala elektřinu a plyn zhruba 23 tisícům zákazníků. Ty překvapila koncem března, kdy jim oznámila, že kvůli problémům s přechodem na nový informační systém ukončuje činnost, uvedl server iHned.cz.

Čtěte také:
A pak že nemá klasická energetika budoucnost
„Očišťování“ energetiky je zatím jen lež

Nyní se ale ukazuje, že problémy měla mnohem déle. Podle insolvenčního návrhu, který kvůli částce přesahující 34 milionů korun podala společnost Pražská plynárenská, firma dlužila za dodávky energií dlouhodobě.

O problémech OneEnergy se vědělo. Obecně platí, že někteří dodavatelé příliš spoléhají na to, co platilo v předchozích letech. Tedy že elektřina prakticky jen zlevňuje. To ale už dávno není pravda. A kdo si nenakoupil dopředu, může mít problémy,” říká Jiří Gavor, výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií.

Těžkosti pro dodavatele nastávají nejčastěji tehdy, když svým zákazníkům slíbí nízké ceny a zafixují jim je na několik let dopředu. Následně mají několik možných strategií nákupu − buď si mohou nakoupit celou jejich předpokládanou spotřebu, nebo jen její část a pak doufat, že ceny na trhu půjdou dolů a jim tak poroste marže. Pokud ale elektřina či plyn zdraží, musí pak obchodník dodávat se ztrátou, což může zejména menším firmám způsobit fatální problém.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje