Drahé energie přinesly i konflikt titánů

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý svým návrhem na zřízení státního obchodníka s elektřinou naštval šéfa ČEZ Daniela Beneše. Koláž iUHLI.cz

Růst cen v důsledku dramatického zdražení energií trápí většinu tuzemských společností. Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý proto zmínil možnost regulace energetického trhu. To se ale nelíbí firmě ČEZ. Její ředitel Daniel Beneš v dopise získaném Deníkem N pohrozil, že s komorou přeruší spolupráci.

Dlouhý minulý týden v komentáři pro Hospodářské noviny napsal, že na současné energetické krizi vydělávají výrobci energií, kteří vyrábějí za stejné ceny, ale na energetických burzách ale prodávají mnohem dráž. Podle Dlouhého by mohlo být řešením vytvoření státního obchodníka s elektřinou. Ten by za výrobní ceny prodával elektřinu tuzemským zákazníkům a za tržní ceny by pak mířila za hranice.

Prezident Hospodářské komory se však dočkal tvrdé reakce ze strany šéfa ČEZ. „Bohužel musím konstatovat, že tón, který jste v nedávné době zvolil vůči společnosti, v jejímž čele stojím, je v rozporu s principy vzájemného respektu a rovnocenného partnerství, a proto jej musím jednoznačně odmítnout,“ napsal Beneš Dlouhému v dopise, který má k dispozici Deník N. „Zejména Vaše názory ohledně výše marže společnosti ČEZ, a. s., mají charakter, který mě znepokojuje,“ napsal Beneš, který pohrozil ukončením partnerství s komorou, které běží již mnoho let“.

Při střetu aktivisty s realistou padala ostrá slova

Předsedkyní energetické sekce Hospodářské komory je přitom Zuzana Krejčiříková, ředitelka divize ČEZ pro veřejné záležitosti, která je přímou podřízenou Daniela Beneše.

Deník N od dvou důvěryhodných zdrojů zjistil, že se kvůli dokumentu již sešlo užší předsednictvo Hospodářské komory. „Drtivá většina členů skutečně má problém s cenami energií. Ale řešením není psát dopisy. ČEZ dost možná vidí, že v současnosti nemá žádného spojence,“ řekl redakci zdroj z podnikatelského sdružení, který si nepřál být jmenován