Důl ve Staříči obsadila armáda

Doba čtení:1 m, 24 s
Staříč (3)

Část pěší roty sfárala do porubu ve Staříči. Foto: OKD

Pomyslný křest ohněm prodělala část Pěší roty Aktivních záloh podplukovníka Josefa Otiska při Krajského vojenského velitelství Ostrava. Vojenské uniformy záložáci vyměnili za hornické a sfárali do porubu staříčské lokality Důlního závodu 3, kde normálně jejich „kolegové ve zbrani“ Pavel Pospíchal a Daniel Lechovič těží s pluhem a hydraulickými stojkami koksovatelné uhlí.

„Fáralo zdravé jádro naší roty, kluci, co jsou u Aktivních záloh Armády ČR delší dobu. Byli s námi i vojáci z povolání z Krajského vojenského velitelství Ostrava. Vedení šachty nám vyšlo velmi vstříc a umožnilo, abychom poznali a trošku si osahali hornictví, které je historicky s tímto krajem spjato a má své neopomenutelné kouzlo. Chci mu jménem armády poděkovat,“ nechal se slyšet směnový předák Lechovič, který je záložákem šestým rokem. Hlavní předák Pospíchal je u záloh od roku 2008.

Fáralo zdravé jádro naší roty, kluci, co jsou u Aktivních záloh Armády ČR delší dobu

Čtěte také: Důl OKD si „zahrál“ v korejském filmu

Vojáci tak poznali to, o čem jim kamarádi pracující na šachtě dříve jen vykládali. „Dělali si z nás občas srandu, ale teď už ví, co to obnáší pracovat v rubání. Že to není sranda vrtat do kamene, předvěšovat a budovat stojky, jezdit s pluhem nebo tahat materiál. Nechtěli jsme, aby to byl pro ně jen nějaký výlet. Museli si poradit i s chůzí po důlních dílech včetně náročných svažných, kterými je Staříč vyhlášený. Znamenalo to pro mne hodně jako pro záložáka i horníka,“ řekl Lechovič.

Mohlo by vás zajímat:
Do fáraček vlezl hned po veselce
Více dusíku pro horníky z OKD
Kouzlo starých šachet přenesl na obrazy