EDF investuje miliardy do skladování elektřiny

Státem kontrolovaná společnost EDF také provozuje všech 58 francouzských jaderných reaktorů. Foto: wikipedia.org Stefan Kühn

Francouzská státní energetická společnost EDF plánuje mezi roky 2018 a 2035 investovat osm miliard eur (203,7 miliardy Kč) do zařízení na uchování elektřiny a stát se v této oblasti evropskou jedničkou. V současnosti její skladovací kapacity po celém světě dosahují pěti gigawattů a zvýšit by se měly o dalších deset GW.

EDF již v současnosti provozuje přečerpávací vodní elektrárny a velké baterie na uskladnění elektřiny. Firma má v plánu stát se francouzskou a evropskou jedničkou v nabídce akumulátorových baterií.

Čtěte také:
Francie do roku 2025 uzavře 17 reaktorů
Francie nezavede daň pro uhelné elektrárny

Skladováním můžeme vyřešit přerušování dodávek elektřiny z obnovitelných zdrojů a garantovat výkon a rovnováhu sítí,” řekl generální ředitel EDF Jean-Bernard Lévy. Firma podle něj také zdvojnásobí výdaje na výzkum a vývoj systémů pro skladování elektřiny v nejbližších dvou letech na 70 milionů eur.

Investice do skladovacích zařízení se zaměří na zvýšení odolnosti energetického systému, na nabídku možnosti skladování pro individuální maloobchodní klienty se solárními panely a na skladování elektřiny ze solárních článků v Africe, které nejsou zapojené do sítě a slouží pouze lokálně.

Mohlo by vás zajímat:
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Parkovací asistent bude i pro důlní obry
Prašnost v lomu snižuje i mlžná stěna