Doba čtení:1 m, 18 s
Evropská investiční banka je institucí Evropské unie, která se specializuje na poskytování dlouhodobých úvěrů. Dává k dispozici peníze na životaschopné projekty a přispívá tím k dosažení politických cílů EU. Foto: wikipedia.org

Evropská investiční banka (EIB) chce do konce příštího roku zastavit financování nových energetických projektů závislých na fosilních palivech. Vyplývá to z návrhu nové energetické strategie banky.

Rada EIB, kterou tvoří převážně ministři financí členských zemí Evropské unie, by o návrhu měla diskutovat na zářijové schůzce. Konečné rozhodnutí by ale mohlo padnout až později.

Čtěte také:
Česká elektřina zachránila Německo
Aktivisté kážou vodu, ale pijí víno

„Rada banky nyní musí tento plán schválit bez otálení,“ uvedla na svém twitterovém účtu ekologická organizace Greenpeace. Proti návrhu by se nicméně mohly postavit východoevropské členské země EU závislé na uhlí či státy jako je Itálie, kde se EIB podílí na financování výstavby plynovodu Trans-Adriatic Pipeline (TAP).

Budoucí předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová vyzvala EIB, aby zhruba polovinu z ročně investovaných 70 miliard až 80 miliard eur (1,8 bilionu až dva biliony korun) směřovala do ekologických projektů. Část EIB by se podle ní měla změnit na klimatickou banku.

Evropská investiční banka je institucí Evropské unie, která se specializuje na poskytování dlouhodobých úvěrů. Jejími akcionáři jsou členské státy EU. Dává k dispozici peníze na životaschopné projekty a přispívá tím k dosažení politických cílů EU.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
VIDEO: Jak složit bagr za 90 vteřin
VIDEO: Největší hydrostatický buldozer na světě