Ekmark: Na přežití OKD se musí podílet všichni

Budova OKD. Foto: OKD

Pokud nedojde ke zvýšení cen uhlí, může OKD zkrachovat i v případě úspěšné reorganizace. Foto: OKD

Už ve čtvrtek se bude rozhodovat o budoucnosti černouhelné OKD. Ta je od letošního května v úpadku. Její věřitelé nyní musí rozhodnout, jestli povolí managementu firmy její reorganizaci, nebo ji pošlou do konkurzu. Ten by prakticky znamenal zánik OKD.

Myslím, že podporu rozhodné většiny našich věřitelů má reorganizace firmy. Pokud by nastal konkurz, neprospělo by to z dlouhodobého hlediska nikomu,” uvedl pro Hospodářské noviny generální ředitel OKD Dale Ekmark.

Firma to ale nebude mít jednoduché. Ani v případě insolvence, v rámci níž nemusí splácet dříve vzniklé závazky, není schopna generovat dostatek hotovosti na svůj vlastní provoz. Nejvyšší náklady, se kterými není možné zatím hýbat, jsou výplaty zhruba deseti tisíc kmenových zaměstnanců OKD.

Možná bude třeba půjčku státu navýšit

Hlavně na ně nyní vláda schválila úvěrovou linku 700 milionů korun. Zatím není jasné, jestli tato podpora projde u Evropské komise a nebude označena za nedovolenou. Navíc reálně hrozí, že tato pomoc nebude stačit. „Je možné, ale nemohu to garantovat, že v roce 2017 budeme potřebovat kreditní linku navýšit,” říká Ekmark.

Čtěte také:
Co čekat od schůze věřitelů OKD
Kvůli insolvenci OKD může hrozit arbitráž

Další miliardy státní pomoci si přitom pravděpodobně vyžádá uzavírání Dolů Paskov a Lazy a s tím spojené sociální náklady. S útlumem těžby šéf firmy očekává, že počet horníků klesne za pět let z 10 tisíc zhruba na polovinu.

Stále tu navíc existuje možnost, že ani částečné oddlužení během reorganizace firmu nezachrání. Ta se do problémů dostala kvůli několik let klesajícím cenám uhlí i vysokému předlužení. Svou roli hrály i velké investice z let 2008 a 2009, kdy ceny uhlí dosahovaly svých historických maxim.

Nyní se sice konečně pokles cen uhlí zastavil, OKD to ale nestačí a minimálně v letech 2016 a 2017 bude v minusu. I konzervativní scénáře podle Ekmarka slibují v příštích letech růst cen uhlí zhruba o pět procent. Pokud ale k růstu nedojde, firma může − navzdory úspěšné reorganizaci − stále zkrachovat.

Na snížení platů zapomeňte, vzkázaly odbory

Domnívám se, že se na přežití OKD musí podílet všichni, management, zaměstnanci, dodavatelé, odběratelé i vláda,” říká Ekmark. A nevylučuje, že se firma pokusí otevřít kolektivní smlouvu a projednat i snížení platů horníků.

Na to ať pan Ekmark zapomene

Ti to ale razantně odmítají. „Na to ať pan Ekmark zapomene. Na odborech to projednáváno bylo, ale je to podle mého nesmysl. Mzdy se nám v různé formě snižují od roku 2013, a pokud nám na peníze sáhnou ještě jednou, už opravdu nebude mít cenu do dolů fárat,” říká předseda Sdružení hornických odborů Jaromír Pytlík.

Otázkou zůstává, kdo ve čtvrtek bude o budoucnosti OKD rozhodovat. Insolvenční správce popřel 17,4 z 20,3 miliardy pohledávek, které věřitelé do insolvenčního řízení těžařské firmy přihlásili.

Největší popřenou pohledávku zhruba za 10,3 miliardy korun přihlásila Citibank − jedná se o dluhopisy vydané firmou NWR, majitelem OKD, za které těžařská společnost ručila. Citibank v pondělí poslala na soud argumentaci, ve které se snaží rozhodnutí správce ještě na poslední chvíli změnit. Držitelé dluhopisů se již minulý týden nechali slyšet, že v případě neúspěchu zvažují i mezinárodní arbitráž proti Česku.

Pokud dojde ke schválení reorganizace, bude mít management firmy 120 dní na přípravu reorganizačního plánu. U takto složitých případů se však dá očekávat, že soud povolí prodloužení lhůty o dalších 120 dnů.

Mohlo by vás zajímat:
Opuštěné hornické město láká turisty
Prašnost v lomu snižuje i mlžná stěna
Tajuplná uhelná lebka